Trwa ładowanie...

Zapomniana choroba wróciła po pandemii. "Ogromna fala zakażeń"

Avatar placeholder
14.03.2024 13:53
Zapomniana choroba, znowu daje o sobie znać. "Ogromna fala zakażeń"
Zapomniana choroba, znowu daje o sobie znać. "Ogromna fala zakażeń" (Instagram, East News)

Dr. hab. n. med. Wojciech Feleszko opowiedział o "zapomnianej chorobie, która znowu daje o sobie znać". Lekarz mówi o charakterystycznych objawach, na które rodzice powinni zwrócić uwagę.

spis treści

1. Szkarlatyna bije rekordy

Pediatra dr. hab. n. med. Wojciech Feleszko na swoim instagramowym koncie odpowiada na nurtujące rodziców pytania i porusza najważniejsze kwestie związane ze zdrowiem dzieci. Tym razem opowiedział o "zapomnianej chorobie, która znowu daje o sobie znać". Mowa o szkarlatynie.

To choroba wywołana przez paciorkowce ropotwórcze grupy A, które mogą powodować również anginę, zapalenie zatok, ale także cięższe zakażenia inwazyjne, w wyniku których może dojść do rozwoju m.in. martwiczego zapalenia powięzi lub paciorkowcowego zespołu wstrząsu toksycznego.

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 5. Sezon infekcyjny u dzieci"

- Obserwujemy po pandemii bardzo nasilony atak różnych drobnoustrojów, wirusów i bakterii. Jedną z tajemnic tego, co się wydarzyło po pandemii, jest to, że pojawiła się ogromna fala zakażeń wywoływanych przez paciorkowca ropotwórczego. Dla przypomnienia: to jest bakteria, która wywołuje anginę, ale też wywołuje szkarlatynę - wyjaśnia lekarz.

- Szkarlatyna jest to choroba bakteryjna, która objawia się przede wszystkim zmianami na migdałkach, w gardle, typowymi dla zakażenia paciorkowcowego, ale również wysypką drobnogrudkową na całym ciele, nasilającą się w zgięciach i uwaga: z oszczędzeniem przestrzeni wokół ust. To się nazywa w polskiej literaturze trójkąt Fiłatowa - dodaje.

Szkarlatyna rozpoczyna się gwałtownie - od wysokiej temperatury i bólu gardła. Pojawia się również charakterystyczna wysypka oraz biały nalot na języku (najczęściej w czwartym dniu choroby język zmienia kolor na malinowy).

Dr Feleszko relacjonuje, że w ostatnich dwóch latach w sezonie infekcyjnym medycy obserwowali "ogromne dwie fale zakażeń paciorkowcowych, które objawiały się szkarlatyną, ale nie tylko".

2. Jak wygląda leczenie?

- Widzieliśmy też bardzo poważne zapalenia płuc, wywołane właśnie przez ten typ paciorkowca. Spodziewamy się, że jest to efekt popandemiczny i że w następnych latach trochę zelżeje - informuje dr Feleszko.

Okres wylęgania szkarlatyny to zwykle od dwóch do czterech dni. Lekarze przypominają, że kluczowe w przypadku infekcji wywołanych przez paciorkowce jest wdrożenie na czas odpowiedniego leczenia.

Dr Feleszko wyjaśnia, że w leczeniu szkarlatyny stosuje się antybiotyki.

- To tzw. antybiotyki beta-laktamowe, ale z wyborem takiego antybiotyku poczekajcie państwo na decyzję lekarza - radzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze