Trwa ładowanie...

Zatoki

Avatar placeholder
28.05.2017 11:49
Zatoki
Zatoki

Zatoki odpowiadają w naszym organizmie za ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza, które dostaje się przez nos. Co więcej, dzięki nim mamy charakterystyczny tembr głosu. Przewlekłe zapalenie zatok to poważna choroba, która może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jak objawia się zapalenie zatok? Jakie mogą być powikłania, gdy zignorujemy chore zatoki?

spis treści

1. Zatoki – objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok może pojawić się przy infekcji wirusowej, infekcji bakteryjnej, ale mogą je również powodować alergie. Wszystko przez wydzielinę, która gromadzi się w zatokach i zatyka wąskie kanaliki prowadzące z nosa do zatok. Najczęstszymi objawami zapalenia zatok są: ból głowy w postaci ucisku lub rozpierania u nasady nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, suchy kaszel, spływanie wydzieliny z nosa do gardła, chrapanie, bezdech, a niekiedy również krwawienie z nosa.

Zapalenie zatok pojawia się przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej
Zapalenie zatok pojawia się przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej (123RF)

2. Zatoki – powikłania przy zapaleniu zatok

Powikłania przy zapaleniu zatok mogą być bardzo poważne. Ze względu na położenie wyróżniamy powikłania oczodołowe, ogólnoustrojowe oraz wewnątrzczaszkowe. Może zatem dojść do tworzenia się ropni, przepić zatoki czołowej, ropowicy oczodołu, zapalenia nerwu wzrokowego, a także do zapalenia opon mózgowych oraz zapalenia szpiku kości czaszki. Nie należy zatem ignorować bólu zatok, ale od razu podjąć działania, które je wyleczą.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

3. Zatoki – leczenie

Leczenie zatok ma na celu zwalczenie bakterii, które odpowiadają za stan zapalny, poprawę drożności zatok do jamy nosowej, co możemy uzyskać, zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa. Pomogą w tym środki farmakologiczne. W przypadku infekcji bakteryjnej lekarz może przepisać kurację antybiotykową. Dobrze jednak, aby przed dobraniem antybiotyku został wykonany antybiogram. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, która bakteria jest odpowiedzialna za infekcję.

Musisz to wiedzieć

W niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Może to być usunięcie chorych tkanek lub utworzenie drożności połączenia zatok z jamą nosową. Metodami leczenia chirurgicznego zatok są endoskopia lub mikrochirurgia wewnątrznosowa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze