Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Zęby u dzieci

Avatar placeholder
28.05.2017 12:05
Zęby u dzieci
Zęby u dzieci (Zdjęcie autorstwa Juhan Sonin / CC BY-SA 2.0)

Zęby u dzieci, mimo że jeszcze w większości są mleczne, są bardzo ważne. Ich prawidłowa pielęgnacja wpływa na stan uzębienia w przyszłości. Minęły już czasy, gdy zębów mlecznych się nie leczyło dlatego, że przecież same wypadną. Zęby dziecka stanowią przedmiot pedodoncji: działu stomatologii zajmującego się leczeniem zębów mlecznych, leczeniem niedojrzałych jeszcze zębów stałych, ząbkowaniemi jego zaburzeniami, wadami zgryzu u dzieci. Stomatolog na pierwszej wizycie może także wytłumaczyć dziecku, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

1. Jak dbać o zęby dziecka?

Podstawową sprawą jest mycie zębów dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczotkuje się nawet zęby dopiero wyrznięte, a kiedy ich jeszcze nie ma - masuje się obolałe dziąsła dziecka specjalną gumową szczoteczką.

Innym zaleceniem, z którym zgadzają się wszyscy stomatolodzy, jest to, aby nie dopuszczać do zasypiania dziecka z butelką lub piersią w buzi. Butelka nie powinna służyć dziecku do zasypiania, a do jedzenia. Taki nawyk to z czasem niemal na pewno próchnica zębów.

Ważną częścią profilaktyki próchnicy są regularne wizyty u dentysty. Obecnie gabinety stomatologiczne oferują specjalne wizyty „zapoznawcze” dla małych pacjentów, kolorowe plomby, które dziecko może sobie samo wybrać i inne atrakcje.

2. Pielęgnacja zębów dziecka u dentysty

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Regularne wizyty dziecka u dentysty są niezbędne – zęby dziecka lubią się psuć, a to nieprawda, że mleczaków się nie leczy. Niewyleczone zęby mleczne mogą zainfekować pozostałe zęby. Zepsuty mleczak szybciej wypadnie niż zdrowy ząb, przez co może pozostawić w szczęce zbyt dużo miejsca. To z kolei może doprowadzić do skrzywienia zębów. Mimo że mleczaki i tak wypadną, wymagają takiej samej pielęgnacji i leczenia jak zęby stałe. Ich pozostawienie samym sobie może nieść za sobą negatywne skutki na przyszłość.

Na mlecznych zębach dziecka może pojawić się próchnica butelkowa – wyjątkowo trudna do rozpoznania i szybko postępująca. Początkowo ma kolor biały, później żółtawy, brązowy, a na końcu czarny. Pojawia się przy dziąsłach.

Mleczaki plombuje się, jednak bardzo często próchnica jest zbyt zaawansowana i wypełnienie jest niemożliwe. Wtedy można wykorzystać zabieg lapisowania. Za pomocą azotanu srebra zatrzymuje się wtedy próchnicę. Ząb niestety w wyniku tego zabiegu staje się czarny.

W przypadku, jeśli konieczne okazuje się borowanie, u dzieci niezbędne jest znieczulenie. Jeśli zniszczonych jest kilka zębów, można zdecydować się na wyleczenie wszystkich w znieczuleniu ogólnym. Zawsze przed znieczuleniem ogólnym dziecko musi przejść badania krwi. W przypadku małych ubytków obecnie nie stosuje się tradycyjnego borowania – zamiast tego wykorzystywane są ozonoterapia i abrazja powietrzna.

Lakierowanie zębów mlecznych fluorem co pół roku zmniejszy ryzyko, że zęby dziecka zaatakuje próchnica. Niestety, mleczaki są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, a przez to bardziej podatne na psucie, nawet przy zachowywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Ryzyko pojawienia się próchnicy zmniejsza także inny zabieg – lakowanie zębów stałych. Taki zabieg stosuje się od razu po wyrznięciu zębów stałych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze