Trwa ładowanie...

Zespół de Quervaina. Co to za choroba?

 Agnieszka Gotówka
22.06.2022 15:37
Zespół de Quervaina. Co to za choroba?
Zespół de Quervaina. Co to za choroba? (https://stock.adobe.com/)

Zespół de Quervaina, inaczej nazywany "kciukiem matki", to zapalenie pochewek ścięgnistych nadgarstka. Na jego wystąpienie narażone są m.in. osoby piszące wiadomości tekstowe kciukiem, jednocześnie trzymając telefon w tej samej ręce. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? I jak leczy się tę chorobę?

spis treści

1. Zespół de Quervaina. Co to za choroba?

Choroba de Quervaina diagnozowana jest wtedy, gdy w obrębie kciuka pojawia się stan zapalny. Obejmuje on ścięgna prostownika krótkiego kciuka i odwodziciela długiego kciuka.

Potocznie nazywana jest "kciukiem matki", co ma wiązać się z tym, że u kobiet, które wykonują czynności związane z opieką nad dzieckiem i obowiązkami domowymi, często dochodzi do przeciążenia nadgarska i kciuka.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Nie oznacza to jednak, że zapalenie pochewek ścięgnistych dotyczy wyłącznie kobiet. Chorują też mężczyźni. Choroba de Quervaina jest też częstym schorzeniem wśród sportowców (zwłaszcza tenisistów, kajakarzy i golfistów), jak również wędkarzy i osób często korzystających z telefonu komórkowego, konsoli czy tabletu. Schorzenie może mieć też podłoże reumatyczne lub pojawić się w wyniku urazu lub złamania w obrębie nadgarstka.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekły, rodzaj zapalenia stawów. Klasyfikowane jest jako choroba

przeczytaj artykuł

2. Choroba Quervaina – objawy

Chorobę można podejrzewać w sytuacji, gdy zaczyna nam dokuczać ból kciuka, a niekiedy też ból w nadgarstku. Dolegliwości nasilają sie przede wszystkim w trakcie wykonywania ruchu. Gdy np. chcemy pokazać gest "OK", podnosząc kciuk do góry, ból może być silny i promieniować do przedramienia. Niekiedy daje się też zauważyć zaczerwienienie skóry i jej przekrwienie w obrębie kciuka.

Choroba Quervaina daje sie dość łatwo zdiagnozować. Już na pierwszej wizycie lekarz lub fizjoterapeuta proszą pacjenta o wykonanie próby Finkelsteina. Jest to badanie funkcjonalne, które polega na umieszczeniu kciuka w zaciśniętej pięści, a następnie odchyleniu nadgarstka w stronę łokciową (w kierunku podłoża). Jesli pojawi się ból w nadgarstku lub ból kciuka, można podejrzewać, że rozwinęło się zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca.

Niekiedy zalecane jest też wykonanie badania USG.

Nosiła gumkę do włosów na nadgarstku. Skutki są opłakane
Nosiła gumkę do włosów na nadgarstku. Skutki są opłakane

Lisa McLennan miała nawyk noszenia gumki do włosów na nadgarstku. Mały kobiecy gadżet ciągle uciskał

przeczytaj artykuł

3. Jak leczy się chorobę Quervaina?

Leczenie polega na unieruchomieniu ręki na ok. 2-3 tygodnie przy pomocy ortezy (powinna obejmować kciuk, utrzymując go w lekkim odwiedzeniu, oraz nadgarstek (w ustawieniu wyprostnym).

Leczenie obejmuje niekiedy wstrzyknięcie kortykosteroidów do pochewki ścięgnistej. Pomocna jest również fizykoterapia, która zmniejsza ból i obrzęk oraz redukuje stan zapalny. Kiedy i to nie przynosi ulgi, lekarz może zdecydować o leczeniu operacyjnym. W jej trakcie nacina się pochewkę ścięgnistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze