Zioła i przyprawy na kaszel
Nie od dzisiaj wiadomo, że jedzenie bez przypraw najczęściej jest mdłe. Przyprawy są stosowane niemal od zawsze. Wpływają nie tylko na smak potraw, ale mają także właściwości lecznicze. Niektóre z nich doskonale sprawdzają się w leczeniu przeziębień i grypy. Najbardziej znane przyprawy, które mają działanie rozgrzewające, a także przeciwzapalne i antybakteryjne to m. in. imbir, chili, kardamon, goździki, cynamon. Stosując te produkty, można wyleczyć łagodne przeziębienie. Grypa wymaga trochę więcej zachodu i nie zawsze wystarczą zioła i przyprawy.
1. Rozgrzewające właściwości przypraw
Kiedy za oknem panuje niska temperatura, odczuwalne jest to dla wszystkich. Wystarczy wyjść z domu na moment, aby wrócić zziębniętym. Wtedy ratunkiem może być gorący prysznic, ciepła piżama i ciepłe łóżko. Sposoby na rozgrzanie w domowym zaciszu są proste i łatwo dostępne. Inaczej jest w pracy, na zakupach czy na spacerze. W takich przypadkach warto zadbać o to, aby było nam odpowiednio ciepło, by nie zaatakowało nas przeziębienie. Kiedy pojawia się przeziębienie, najczęściej towarzyszy mu kaszel. Warto wiedzieć, że zamiast leczyć, można temu zapobiegać.
Aby skutecznie zapobiegać przeziębieniu, należy odpowiednio o siebie zadbać. Bardzo ważny jest dobrze ułożony jadłospis, w którym znajdą się ciepłe napoje. Jednak ważne jest, aby te napoje zostały wzbogacone o odpowiednie zioła, przyprawy i inne dodatki. Szczególnie te, które są stosowane od wielu lat, gdyż zwalczają objawy przeziębienia. Na dodatek najczęściej są to smaczne sposoby, a ich działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zostało potwierdzone naukowo. Takich produktów jest bardzo dużo, wystarczy wymienić tylko te najpopularniejsze.
Sok z malin. Jest niezastąpiony, kiedy priorytetem jest walka z przeziębieniem. Działa rozgrzewająco i ma właściwości napotne. Może być stosowany jako dodatek do herbaty lub do deserów. Jest to jeden z najzdrowszych, naturalnych leków.
Goździki. Mają działanie przeciwbólowe i antyseptyczne. Mogą być stosowane jako dodatek do napojów, zup i mięs. Leczą przeziębienie. Grypa także nie jest im straszna, gdyż łagodzą jej przebieg.
Imbir. Bogaty jest w naturalne substancje przeciwzapalne. Może być stosowany jako dodatek do napojów zarówno ciepłych, jak i zimnych. Doskonale sprawdza się też w roli przyprawy do różnych potraw. Chroni przed zakażeniem dróg oddechowych.
Kardamon. Wzmacnia organizm i walczy z wirusami. Dodatkowo łagodzi kaszel i leczy przeziębienie. Można dodawać go do napojów i deserów.
Cynamon. Zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, więc jest doskonały w leczeniu kataru. Wzmacnia organizm. Może być dodawany do napojów, deserów, potraw mięsnych.
Musisz to wiedzieć
Miód. Ma działanie przeciwzapalne. Oczyszcza i wzmacnia organizm. Jest odpowiedzialny za poprawę odporności organizmu. Doskonały jako dodatek do napojów. Nie należy rozpuszczać go w gorących płynach, gdyż w temperaturze powyżej 60 stopni traci swoje właściwości.
Pomarańcze i cytryny. Bogate są w witaminę C. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Doskonale nadają się jako dodatek do ciast, a także można je wyciskać i spożywać soki owocowe, których są głównym składnikiem lub dodatkiem. Cytryna doskonale sprawdza się jako dodatek do napojów. Owoce te są doskonałe w procesie leczenia przeziębienia i grypy.