Zobaczyła zmianę w oku synka i serce stanęło jej w gardle. Przeczuwała, że to rak
Emily Smith, 23-letnia mama wówczas niespełna rocznego chłopca, zauważyła nietypową zmianę w oku synka. Wiedziała, że musi szybko działać. Jedno spojrzenie wystarczyło, by rozpoznać, że to rak.
1. Zmiana w oku dziecka może być objawem nowotworu
Emily Smith zamarła, widząc na zdjęciu nietypowe przebarwienie w oku swojego dziecka. Przypomniała sobie, że błysk w oku, który pojawia się podczas wykonywania zdjęcia aparatem, może ostrzegać o siatkówczaku. Szybko zweryfikowała informacje w sieci. Wszystko wskazywało na to, że jest to rak.
Mama nie zwlekała. Zabrała dziecko do lekarza i poprosiła o wykonanie odpowiednich testów.
11-miesięczny Jaxson, jak się okazało, cierpiał z powodu siatkówczaka. To najczęściej rozpoznawany wewnątrzgałkowy złośliwy rak u dzieci.
Lekarz pierwszego kontaktu przyznał, że w ciągu kilkunastu lat swojej praktyki nigdy nie spotkał się z podobnym przypadkiem.
Mały Jaxson przeszedł chemioterapię i operację. W klinice oczu St. Richard's Hospital, uratowano dziecku zdrowie i życie.
Okuliści stale monitorowali stan zdrowia chłopca, ponieważ choroba nie dawała za wygraną. Ciągle komórki rakowe stanowiły zagrożenie.
Po pięciu miesiącach choroba wróciła. Konieczne było sześć kolejnych cykli chemioterapii oraz zabiegów laserowych.
2. Zmiany w oczach. Co powinno niepokoić?
Siatkówczak w 98 proc. jest uleczalny, ale nie zawsze udaje się ocalić oko lub wzrok dziecka. Większość przypadków dotyczy dzieci poniżej szóstego r.ż.
Nowotwory i ich leczenie bywają bardzo skomplikowane w przypadku tak małych pacjentów. Tym razem lekarze mogą mówić o pełni sukcesu.
Objawem może być białe zabarwienie oka, poświata, zaczerwienienie, zapuchnięcie, zez, zmiana koloru tęczówki, brak efektu czerwonych oczu na zdjęciu, białe plamy w oczach na zdjęciach, problemy z widzeniem.
Jaxson dziś jest zdrowym, uśmiechniętym 3-latkiem. Wkrótce, jako 4-latek, zacznie naukę w zerówce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl