Trwa ładowanie...

Związek między jelitami a schizofrenią. Ciekawe połączenie

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył interesujący związek między bakteriami jelitowymi a zaburzeniami psychicznymi, m.in. schizofrenią. Badanie sugeruje, że skład flory bakteryjnej może prowadzić do niektórych aspektów schizofrenii.

Zobacz film: "Właściciele kotów zagrożeni chorobą psychiczną"

1. Chore jelita a choroby psychiczne

Naukowcy coraz częściej sugerują, że istnieje związek między zdrowiem jelit a zaburzeniami psychicznymi. Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku zbadał florę bakteryjną 63 osób cierpiących na schizofrenię (przyjmujących i nieprzyjmujących leki) oraz 69 osób zdrowych, które stanowiły grupę kontrolną.

Wyniki były zaskakujące.

2. Bakterie jelitowe a schizofrenia

Okazało się, że osoby cierpiące na schizofrenię mają mniej zróżnicowaną florę jelitową niż osoby zdrowe. Ponadto występują u nich też specyficzne grupy bakterii jelitowych, które są charakterystyczne tylko dla osób z tym zaburzeniem psychicznym.

Zobacz też: Przyczyny i objawy depresji poporodowej

Naukowcy kontynuują swoje badania na myszach, by sprawdzić, czy zaimplementowanie odpowiednich bakterii jelitowych może poprawić stan osób cierpiących na schizofrenię.

3. Wszystko zaczyna się w jelitach

Jelita i mikroorganizmy jakie je zamieszkują odpowiadają za szereg procesów dziejących się w naszym ciele. Wspierają układ immunologiczny w walce z infekcjami i stanami zapalnymi. Mają też wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Badania pokazują, że nieprawidłowa mikroflora jelitowa przyczynia się do powstawania stanów depresyjnych, lęków i stanów podobnych do autystycznych.

Zależność między naszym mózgiem a jelitami wymaga dogłębnych badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.