Związek między jelitami a schizofrenią. Ciekawe połączenie
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył interesujący związek między bakteriami jelitowymi a zaburzeniami psychicznymi, m.in. schizofrenią. Badanie sugeruje, że skład flory bakteryjnej może prowadzić do niektórych aspektów schizofrenii.
1. Chore jelita a choroby psychiczne
Naukowcy coraz częściej sugerują, że istnieje związek między zdrowiem jelit a zaburzeniami psychicznymi. Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku zbadał florę bakteryjną 63 osób cierpiących na schizofrenię (przyjmujących i nieprzyjmujących leki) oraz 69 osób zdrowych, które stanowiły grupę kontrolną.
Wyniki były zaskakujące.
2. Bakterie jelitowe a schizofrenia
Okazało się, że osoby cierpiące na schizofrenię mają mniej zróżnicowaną florę jelitową niż osoby zdrowe. Ponadto występują u nich też specyficzne grupy bakterii jelitowych, które są charakterystyczne tylko dla osób z tym zaburzeniem psychicznym.
Zobacz też: Przyczyny i objawy depresji poporodowej
Naukowcy kontynuują swoje badania na myszach, by sprawdzić, czy zaimplementowanie odpowiednich bakterii jelitowych może poprawić stan osób cierpiących na schizofrenię.
3. Wszystko zaczyna się w jelitach
Jelita i mikroorganizmy jakie je zamieszkują odpowiadają za szereg procesów dziejących się w naszym ciele. Wspierają układ immunologiczny w walce z infekcjami i stanami zapalnymi. Mają też wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Badania pokazują, że nieprawidłowa mikroflora jelitowa przyczynia się do powstawania stanów depresyjnych, lęków i stanów podobnych do autystycznych.
Zależność między naszym mózgiem a jelitami wymaga dogłębnych badań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl