Trwa ładowanie...

Przyczyny i objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa to odczuwanie przez młodą mamę smutku i przygnębienia zamiast radości z urodzenia dziecka. Co więcej, kobieta przy depresji poporodowej traci zainteresowanie dzieckiem. Jakie są objawy i przyczyny depresji poporodowej?

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Kobieta w depresji poporodowej traci zainteresowanie dzieckiem
Kobieta w depresji poporodowej traci zainteresowanie dzieckiem
spis treści

1. Objawy depresji poporodowej to:

  • Gwałtowne zmiany nastroju.
  • Zaburzenie rytmu snu.
  • Zwiększony apetyt.
  • Brak radości z urodzenia dziecka.
  • Poczucie bezradności i nieumiejętność w radzeniu sobie z opieką nad dzieckiem.

2. Najczęstsze przyczyny depresji poporodowej

Do depresji poporodowej mogą się przyczynić hormony. Podczas połogu wydzielają się prolaktyna i oksytocyna, a także waha się poziom hormonu tarczycy i nadnerczy. Wszystkie te hormony odpowiadają za zmiany samopoczucia. O depresji poporodowej możemy mówić, gdy objawy przygnębienia i gwałtowne zmiany nastroju utrzymują się zbyt długo.

Depresja poporodowa to nie tylko choroba, która pojawia się od razu po urodzeniu dziecka. Może bowiem się zdarzyć, że objawy ujawnią się nawet rok po porodzie. Ma to wówczas związek z mało atrakcyjnym wyglądem kobiety, niską samooceną i problemy z organizacją życia z małym dzieckiem. Dochodzą do tego ciągłe wybudzania w ciągu nocy, gdy trzeba wstać do dziecka, karmieniem, chorobami dziecka, a także zmianami pieluch. Niekiedy powyższe sytuacje mogą kobietę przerosnąć i może nie dawać sobie z nimi rady.

To musisz wiedzieć:

3. Jak nie dać się depresji poporodowej?

Chcąc uniknąć pojawiania się depresji poporodowej istotne jest bardzo wsparcie partnera. Dzięki jego pomocy, miłemu słowu, przytuleniu i wsparciu kobieta może czuć się o wiele lepiej i ma siłę, aby poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami i wątpliwościami. Ponadto kiedy noworodek i niemowlę śpi – kobieta też powinna iść spać. Warto również nauczyć się prosić o pomoc. Jeżeli z czymś nie dajemy sobie rady – mówmy o tym. Jeżeli problemy narastają i nie ma nikogo obok, kto mógłby pomóc – zwróćmy się do specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.