Trwa ładowanie...

Związek między nerwicą a alkoholem

Avatar placeholder
23.05.2017 14:19
Związek między nerwicą a alkoholem
Związek między nerwicą a alkoholem

Osoby cierpiące na nerwicę szukają ukojenia w różnych środkach. Niekiedy spożycie alkoholu staje się sposobem na chwilowe rozluźnienie się. Jest to tylko pozór. Relaks jest krótkotrwały, a problemy nadal narastają. W konsekwencji może dojść do rozwoju choroby alkoholowej.

spis treści
Bywa, że cierpiący na depresję szukają ukojenia w alkoholu
Bywa, że cierpiący na depresję szukają ukojenia w alkoholu

1. Lęki a spożywanie alkoholu

Nerwica może mieć wiele różnych znaczeń. Zaburzenia lękowe powodują powstanie dysfunkcji społecznych i emocjonalnych. Nerwica to nie tylko fobia, lecz także ataki paniki, lęk uogólniony, nerwica natręctw, PTSD, zaburzenia adaptacyjne lub silna reakcja na stres. Aby dodać sobie odwagi, niektórzy zaczynają spożywać zwiększone ilości alkoholu. Nie jest to dobre rozwiązanie. Chociaż początkowo takie działanie rozluźnia, to w konsekwencji może doprowadzić do alkoholizmu. Przestajemy kontrolować własne zachowanie. Zaczynamy powoli żyć w iluzji i alternatywnej rzeczywistości. Nadmierne działanie alkoholu jest przyczyną kaca. Długotrwałe picie wzmacnia objawy lękowe i powoduje frustracje. Dodatkowo alkohol ma niszczący wpływ na narządy wewnętrzne (szczególnie narażona jest wątroba). Bardzo dużym zagrożeniem jest łączenie alkoholu z lekami.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"
Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się

zobacz galerię

2. Zaburzenia nerwicowe i alkoholizm

Nerwica może być jedną z przyczyn zaistnienia choroby alkoholowej. Uzależnienie rozpoczyna się od chwilowego odsunięcia lęku. Później pojawia się poczucie winy i spirala oszukiwania samego siebie. W efekcie spadek nastroju wymaga sięgnięcia po kolejną dawkę alkoholu. Pojawia się zjawisko abstynencji. Chory musi spożyć więcej trunku, aby poczuć jego działanie na organizm. Efektem jest oczywiście nałóg. Pamiętajmy, że napoje alkoholowe nigdy nie są rozwiązaniem dla zaburzeń lękowych. W konsekwencji utrudniają funkcjonowanie i stwarzają złudną wizję lepszego życia.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze