Trwa ładowanie...

14-latek zakaził się groźnym pasożytem. Wycieli mu to z mózgu

Avatar placeholder
15.02.2023 11:11
Z mózgu 14-latka wycięto torbiel
Z mózgu 14-latka wycięto torbiel

14-latek skarżył się na silne bóle głowy. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że ma w mózgu gigantyczną torbiel po zarażeniu groźnym pasożytem. By ją wyciąć, chirurdzy musieli usunąć fragment kości czaszki.

spis treści
W jego mózgu wykryto wielką torbiel
W jego mózgu wykryto wielką torbiel (Facebook)

1. Skarżył się na bóle głowy

Przypadek chłopca opisano w periodyku naukowym "The New England Journal of Medicine".

14-latek z Indii cierpiał na silne bóle głowy i nudności. Postanowił skonsultować swoje objawy z lekarzem. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że nastolatek zaraził się tasiemcem bąblowcowym, na skutek czego w jego mózgu utworzyła się groźna torbiel.

Jak do tego doszło? Bąblowica to infekcja pojawiająca się po zjedzeniu pokarmu lub wypiciu wody, które zawierają jaja pasożyta z grupy Echinococcus. Nastolatek zaraził się tasiemcem najprawdopodobniej poprzez kontakt z zakażonym bydłem lub odchodami. Infekcja doprowadziła do powstania u niego dużej torbieli w mózgu. Tasiemce bąblowcowe występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Przypadek chłopca opisano w periodyku naukowym "The New England Journal of Medicine"
Przypadek chłopca opisano w periodyku naukowym "The New England Journal of Medicine" (Facebook)

- Zwykle ofiarami tej inwazji tasiemców są psy lub zwierzęta gospodarskie - wyjaśnia dr Sumit Thakar z Oddziału Neurochirurgii w Instytucie Wyższych Nauk Medycznych Sathya Sai w Bangalore.

- Ludzie zarażają się poprzez przypadkowe połknięcie jaj tasiemca lub bliski kontakt z zarażonymi psami, żywym inwentarzem, lub poprzez spożycie wody bądź warzyw zanieczyszczonych odchodami zarażonych zwierząt. Po spożyciu larw tasiemca trafiają one zazwyczaj do wątroby lub płuc. Bardzo rzadko przedostają się do krwiobiegu. Torbiel tworzy się w mózgu pacjenta zaledwie w ok. 2 proc. przypadków - dodaje lekarz.

2. W jego mózgu wykryto wielką torbiel

Wycięcie tak dużej torbielii nie było proste. Chirurdzy musieli wykonać zabieg kraniotomii, czyli usunięcia fragmentu kości czaszki. Lekarzom udało się usunąć zmianę w całości.

- W takim przypadku ważne jest, aby ostrożnie oderwać torbiel od tkanki mózgowej, nie rozrywając jej. Wyciek płynu z torbieli może spowodować rozprzestrzenianie się lub nawrót choroby, a czasem reakcję alergiczną zagrażającą życiu - podkreśla dr Thakar.

Na szczęście choroba nie spowodowała trwałych uszkodzeń w mózgu chłopca. Objawy, na które skarżył się nastolatek, całkowicie ustąpiły wkrótce po operacji. Po dwóch tygodniach od wypisania ze szpitala 14-latek wrócił do szkoły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.