Trwa ładowanie...

6-latce "wyłączono" połowę mózgu. Choroba ustąpiła

Avatar placeholder
15.12.2023 12:49
6-latce "wyłączono" połowę mózgu. Choroba ustąpiła
6-latce "wyłączono" połowę mózgu. Choroba ustąpiła (Facebook: Crystal Bodley )

Ta niesamowita historia daje nadzieję. Pod koniec września lekarze z Kalifornii w USA przeprowadzili operację neurochirurgiczną, dzięki której sześcioletnia dziewczynka otrzymała szansę na powrót do zdrowia. Lekarze wyłączyli funkcje jednej półkuli mózgu, aby choroba się zatrzymała.

spis treści

1. Zapalenie mózgu Rasmussena

Zapalenie mózgu Rasmussena, nazywane również zespołem Rasmussena, to rzadka i postępująca choroba neurologiczna o nieznanej etiologii. Dotyka zwłaszcza dzieci, młodzież oraz młode osoby dorosłe.

Zespół Rasmussena objawia się zaburzeniami funkcji poznawczych, połowiczym niedowładem kończyn oraz napadami padaczkowymi, które są oporne na leczenie.

Zobacz film: "Uważaj. Ten wirus częściej atakuje dzieci, młodzież i osoby starsze"

W 2022 roku mama 6-letniej Brianny zorientowała się, że coś jest nie tak. Dziewczynka zaczęła mieć trudności z poruszaniem.

- Jedna noga cały czas się uginała i córka miała problemy z chodzeniem - wspomina Crystal Bodley, którą cytuje "New York Post".

2. Decyzja o operacji

Aby zatrzymać postęp choroby u dziecka, lekarze początkowo zastosowali leczenie przy pomocy sterydów oraz leków przeciwdrgawkowych. Niestety nie dawało to większych efektów.

W związku z tym pojawiła się propozycja operacji mózgu, która miała polegać na "wyłączeniu" prawej półkuli mózgowej. Rodzice 6-letniej Brianny Bodley zgodzili się i pod koniec września 2023 roku dziecko przeszło 10-godzinną operację. Przeprowadził ją neurochirurg dziecięcy dr Aaron Robison ze szpitala Loma Linda University Health.

3. Dziecko wraca do sił

Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem i wygląda na to, że operacja udała się, co oznacza zatrzymanie wyniszczającej choroby. Jak widać, organizm ludzki jest niesamowity i może funkcjonować nawet bez jednej półkuli mózgu. Funkcje "wyłączonej" prawej półkuli przejęła lewa część.

Teraz dziewczynka powoli wraca do sprawności. Ponownie uczy się chodzić oraz widzieć rzeczy, które znajdują się po jej lewej stronie. Na skutek operacji może mieć problem z widzeniem peryferyjnym oraz częściowo utracić umiejętności motoryczne w lewej ręce. Czeka ją więc długa droga, by wrócić do pełni sił. Aktualnie dziecko uczęszcza na zajęcia z terapii zajęciowej, fizjoterapii oraz logopedii. Wszystko po to, by móc funkcjonować tak, jak inne dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze