Trwa ładowanie...

Alergia wziewna na pyłki traw

Avatar placeholder
22.10.2020 14:58
Alergia wziewna na pyłki traw
Alergia wziewna na pyłki traw (123rf)

Najczęstszą przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa, a także atopowej astmy pyłkowej jest alergia na pyłki traw. Czerwiec i lipiec to miesiące, w których alergia na pyłki traw jest najsilniejsza. Wynika to z prostej zależności. To właśnie w tych miesiącach trawy pylą najbardziej. U dorosłych taka alergia spotykana jest bardzo często, natomiast u niemowlaka występuje ona bardzo rzadko i najczęściej nie dotyka dzieci, które jeszcze nie ukończyły pierwszego półrocza życia.

spis treści

1. Kiedy może wystąpić alergia na pyłki traw?

Alergia na pyłki traw może wystąpić, kiedy w powietrzu pojawiają się alergeny. Można zauważyć, że pierwsze objawy alergii na pyłki traw występują pod koniec kwietnia, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze pyłki traw. Jest ich jednak niewiele i tylko nieliczni alergicy zaczynają odczuwać dyskomfort. Jednak z końcem maja oraz w czerwcu i lipcu trawy pylą znacznie intensywniej i wtedy coraz więcej alergików zaczyna mieć objawy uczulenia. Uważa się, że alergie na pyłki traw są najbardziej uciążliwe, kiedy stężenie wynosi 20 ziaren pyłku traw na jeden metr sześcienny powietrza. W przypadku alergii na pyłki traw u niemowlaków należy bardzo uważać, gdyż ta alergia u maluchów występuje rzadko i dotyka raczej dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia. Często może być mylona z infekcją dróg oddechowych, gdyż ma podobne objawy.

Alergia na pyłki traw objawia się uporczywym kichaniem
Alergia na pyłki traw objawia się uporczywym kichaniem

2. Objawy alergii na pyłki traw

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

To właśnie alergia na pyłki traw jest zaliczana do głównych przyczyn okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Osoby, które zmagają się z uczuleniem na alergeny pyłków traw, najczęściej wiedzą, jakie objawy świadczą o alergii. Uczulenie to może charakteryzować się:

  • pojawieniem się wodnistej wydzieliny wydobywającej się z nosa,
  • uporczywym swędzeniem nosa,
  • uporczywym i męczącym kichaniem,
  • znacznym upośledzeniem drożności nosa i trudnościami z oddychaniem, łzawieniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu.

3. Jak zapobiegać alergii na pyłki traw?

Najlepszym sposobem na zapobieganie alergii na pyłki traw jest odczulanie lub przyjmowanie lekarstw przepisanych przez lekarza. Można też stosować profilaktykę polegającą na systematycznym koszeniu trawników. Wtedy trawy nie będą mogły kwitnąć. Ale takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe do zastosowania. Można też zamieszkać w mieście, gdzie traw jest mniej i ryzyko wystąpienia tej alergii jest mniejsze niż na terenach wiejskich.

Zobacz także:

4. Które trawy uczulają?

Cierpiąc na ten rodzaj alergii, należy znać terminy pylenia trwa. Wtedy możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii. W Polsce trawy pylą od maja do lipca. W innych częściach Europy terminy te mogą być inne. Przed podróżą warto się tym zainteresować, gdyż trawy mogą pylić w innych miesiącach i pylenie to może trwać przez różny czas. Stężenie pyłków w powietrzu także może być różne w zależności od kraju i strefy klimatycznej. Można przyjąć, że wszystkie gatunki traw mogą wywoływać alergię, gdyż są one ze sobą blisko spokrewnione. Są one roślinami wiatropylnymi i ich alergeny niewiele różnią się od siebie. Jeśli ktoś jest uczulony na pyłek jednej z traw, to także inne gatunki mogą wywołać alergię. Uważa się, że najbardziej uniwersalnym alergenem jest pyłek tymotki łąkowej. Z tego powodu stosuje się go do diagnostyki, a także w procesie odczulania chorych, którzy zmagają się z alergią na pyłek traw. Jak więc widać, fakt, że pyłki traw są ze sobą tak blisko spokrewnione, jest korzystny w procesie diagnostyki i odczulania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze