Trwa ładowanie...

Angina u dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
07.02.2023 17:39
Angina u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie
Angina u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie (123rf)

Angina u dzieci powoduje duży ból i dyskomfort podczas przełykania. Angina u dzieci jest dość często występującą chorobą, którą wywołują paciorkowce. Jeżeli zauważymy u dziecka gorączkę albo ból gardła – nie lekceważmy tego, tylko udajmy się jak najszybciej do lekarza. Nieleczona angina może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Co jeszcze należy wiedzieć o anginie?

spis treści

1. Angina u dzieci – przyczyny

Angina jest chorobą, którą można się zarazić, najczęściej drogą kropelkową. Angina u dzieci pojawia się nagle, często nie dając wcześniejszych objawów. Anginę u dzieci czasami wywołują gronkowce, jednak zazwyczaj są to paciorkowce, bakterie te obecne są w nosie, gardle na stałe, jednak przez większość życia nie uaktywniają się. Anginę u dzieci mogą także wywoływać wirusy, wtedy jej przebieg jest nieco łagodniejszy.

Podejrzewali anginę, choruje na białaczkę szpikową. “Przeszczep to jedyna nadzieja”
Podejrzewali anginę, choruje na białaczkę szpikową. “Przeszczep to jedyna nadzieja” [4 zdjęcia]

Silny ból gardła, z którym 13-letnia Ayisha Green zmagała się przez rok, zdaniem lekarzy wskazywał na

zobacz galerię
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Angina u dzieci pojawia się najczęściej latem, kiedy różnica temperatur między pomieszczeniami jest znaczna. Gdy na dworze jest bardzo gorąco, rodzice podają swoim dzieciom chłodne napoje, lody, a w aucie przykręcają nawiew na najchłodniejszy. Dlatego ważne jest, żeby mieć świadomość tego, iż temperatura pomiędzy mieszkaniem a dworem różniła się maksymalnie o 5 stopni.

2. Angina u dzieci – objawy

Objawy anginy występującej u dzieci mogą się różnić w zależności od wieku dziecka. U młodszych dzieci objawy będą znacznie silniejsze niż u tych starszych. Typowa angina migdałków objawia się:

  • bólem gardła nasilającym się podczas przełykania;

  • podwyższoną temperaturą;

  • powiększonymi węzłami chłonnymi;

  • bólem głowy, osłabieniem organizmu.

Angina u dzieci młodszych (niemowlęta) przebiega znacznie gorzej i boleśniej, do typowych objawów zalicza się:

  • drgawki;

  • objawy oponowe;

  • wysoką gorączkę dochodzącą do 40 st.;

  • brak apetytu;

  • śluzowate stolce.

3. Angina u dzieci – leczenie

Najlepszym sposobem na leczenie anginy u dzieci jest wizyta u lekarza. Lekarz oceni sytuację i stan dziecka, a także przepisze najodpowiedniejsze leki, w konieczności zastosuje kurację antybiotykową. Należy pamiętać, iż od kuracji antybiotykowej nie może być żadnych odstępstw. Rodzice muszą podawać dzieciom tak długo antybiotyk, ile zalecił lekarz. Niewyleczona angina u dzieci może się bowiem przerodzić w stan zapalny.

Warto pamiętać o tym, iż powinno się podawać także środki osłonowe oraz leki obniżające gorączkę. Dziecko powinno przyjmować bardzo dużo płynów, musi być dobrze nawodnione. Aby zniwelować nieco ból gardła, przydatne mogą okazać się płukanki z rumianku albo szałwii.

Musisz to wiedzieć

Na czas choroby dziecko powinno przebywać w łóżku i nie wychodzić na zewnątrz, a także mieć możliwie najmniejszy kontakt z innymi osobami, gdyż może zarazić pozostałych. Można zapobiegać powstawaniu anginy u dzieci. Należy nauczyć je przestrzegania właściwej higieny, wzbogacać dietę o owoce i warzywa, a także nie narażać dziecka na szoki termiczne. Oprócz tego ważne jest dokładne wyleczenie każdej choroby i każdego stanu zapalnego, a także zębów. Nie powinno się także podawać dzieciom lodów, które są zniekształcone czy zdeformowane lub nie do końca zamrożone.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze