Trwa ładowanie...

Antybiotyki – jak odpowiednio je dobrać?

Avatar placeholder
23.04.2019 10:03
Antybiotyki – jak odpowiednio je dobrać?
Antybiotyki – jak odpowiednio je dobrać? (123rf)

Bakterie mogą pomóc w walce z drobnoustrojami atakującymi nasz organizm. Źle dobrany lek może jednak wzmocnić bakterie i uodpornić je na działanie antybiotyku. Jak zatem leczyć się antybiotykami prawidłowo, aby efekt był równoznaczny z zamierzonym? O czym pamiętać, przyjmując antybiotyki?

spis treści

1. Efekty źle dobranego antybiotyku

Przyjmowanie antybiotyku przy każdym przeziębieniu lub drobnej infekcji prowadzi do sytuacji, gdy nasz organizm staje się na niego odporny. Bakterie stają się silniejsze i trudniej sobie z nim poradzić. Dobranie antybiotyku do konkretnego schorzenia wymaga większej staranności. Jedno jest pewne, nadużywanie tych leków może osłabiać, a nie leczyć.

Nie można stosować antybiotyku przy każdym schorzeniu
Nie można stosować antybiotyku przy każdym schorzeniu (123RF)

2. Skuteczność antybiotykoterapii

Nie da się ukryć, że skuteczność antybiotykoterapii zależy właśnie od prawidłowo dobranego leku. Kiedyś walka antybiotyków z bakteriami przypominała strzelanie na oślep. Lek niszczył zarówno dobre, jak i złe bakterie. Co więcej, niszczenie dobrych bakterii dawało miejsce dla jeszcze silniejszych drobnoustrojów powodujących chorobę. Ponadto bakterie potrafią zmieniać swój metabolizm, aby stać się odporniejsze na działanie antybiotyku. Dzisiaj, dzięki testom mikrobiologicznym, możemy dobrać taki antybiotyk, który od razu trafi w bakterie będące przyczyną choroby.

3. Prawidłowe leczenie antybiotykami

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Prawidłowe leczenie antybiotykami polega na wykonaniu posiewu lub antybiogramu, który pokaże, która bakteria jest odpowiedzialna za infekcję. Co więcej, możemy dobrać taki antybiotyk, na który owa bakteria jest najmniej odporna. Przy takich chorobach jak bakteryjna infekcja dróg oddechowych, zakażenie rany, angina lub zakażenie dróg moczowych, nie obejdzie się bez antybiotyku.

Warto również pamiętać, że w początkowej fazie choroby należy próbować innych sposobów, a nie od razu sięgać po antybiotyk. Dopiero, jeżeli odpowiednia dieta, leki antywirusowe i odpoczynek nie przynoszą wyraźnej poprawy, należy sięgnąć po silniejszy lek.

Musisz to wiedzieć

4. O czym warto pamiętać, przyjmując antybiotyki?

Antybiotyk należy przyjmować według zaleceń lekarza, nie skracać terapii, nie pomijać dawek. W przeciwnym razie lekarstwo nie będzie skuteczne, a bakterie się na nie uodpornią. Podczas zażywania antybiotyku należy popić go dużą ilością przegotowanej wody. Popijanie leku mlekiem lub innym produktem mlecznym może wejść w interakcję ze składem antybiotyku i zmniejsza jego wchłanianie w organizmie. Antybiotyk należy przyjmować tylko w ostateczności. Na wirusy antybiotyk nie jest skuteczny – może wręcz zaszkodzić. Należy również pamiętać, aby zażywać antybiotyk z lekami osłonowymi – florą bakteryjną, aby nie osłabić organizmu. W tym celu można wybrać w aptece odpowiedni probiotyk i przyjmować go dwie godziny po antybiotyku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze