Trwa ładowanie...

Antybiotyki w leczeniu zatok

Avatar placeholder
23.04.2019 10:11
Antybiotyki w leczeniu zatok
Antybiotyki w leczeniu zatok (123rf)

Nauczyliśmy się, że gdy coś boli, a infekcja zamiast mijać, coraz bardziej się rozwija, sięgamy po antybiotyk. Czy antybiotyki działają tak samo w przypadku zapalenia zatok? Zdania są podzielone. Ostatnie badania nad skutecznością antybiotyków przy tej chorobie całkowicie obaliły tę teorię.

spis treści

1. Zapalenia zatok – objawy

Zapalenie zatok spowodowane jest infekcją, która doprowadza do rozwinięcia się kataru. Niekiedy może to być infekcja wirusowa, innym razem bakteryjna, ale katar może się pojawić również, gdy mamy na coś alergię. Gromadząca się wydzielina może zatkać wąskie kanaliki prowadzące od nosa do zatok. Wówczas odczuwamy silny ból w okolicach oczu, skroni, czoła, a także nosa. Ucisk może być bardzo uciążliwy. Pierwszą reakcją na ból jest wzięcie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Drugim etapem jest chwilowy odpoczynek, a ostatnim – wizyta u lekarza, jeżeli niepokojące objawy nie mijają lub, co gorsze, nasilają się.

Zapalenie zatok to nic innego jak infekcja
Zapalenie zatok to nic innego jak infekcja (123RF)

2. Nie bagatelizuj bólu zatok

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Pierwsze objawy zapalenia zatok nie powinny być bagatelizowane. Warto skonsultować się z lekarzem laryngologiem, jeżeli leczenie przeziębienia nie przynosi ulgi w katarze – nos ciągle mamy zatkany, a ból głowy i oczu nie znika. Przy takich objawach zatok może dojść do powikłań. Niekiedy bardzo poważnych, takich jak zapalenie opon mózgowych czy sepsa.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

3. Antybiotyki w leczeniu zapalenia zatok

Niekiedy lekarze przepisują na zapalenie zatok antybiotyk. W jednym z badań lekarze chcieli sprawdzić, czy antybiotyk rzeczywiście jest skuteczny. W badaniu wzięło udział 166 osób z ostrą infekcją zatok. Badani mieli zdiagnozowane umiarkowane, ciężkie lub bardzo ciężkie objawy zapalenia zatok. Uczestnicy mieli za zadanie informowanie o każdym bólu w zatokach i w obrębie głowy, a także o poprawach w samopoczuciu.

Naukowcy sprawdzili objawy uczestników na początku badania, po 3 dniach, po 7 dniach, po 10 dniach i po 28 dniach. Część uczestników przez 10 dni przyjmowała antybiotyk, który zawierał substancję czynną amoksycylinę. Pozostała grupa otrzymywała placebo. Dodatkowo każdy z uczestników mógł korzystać z leków przeciwbólowych, na katar, kaszel i na gorączkę. Jak przedstawiały się wyniki?

• Po 3 dniach kuracji nie zaobserwowano żadnych różnic pomiędzy osobami z grupy kontrolnej i z grupy z antybiotykiem.

• Po 7 dniach zanotowano niewielką poprawę w samopoczuciu i jakości życia osób, które przyjmowały antybiotyk.

• Po 10 dniach 80 proc. badanych z obu grup zgłosiło wyraźną poprawę i złagodzenie objawów zapalenia zatok lub całkowite wyleczenie.

• Nie zaobserwowano różnicy w korzystaniu z leków na gorączkę, kaszel i katar, a także leków przeciwbólowych w obu grupach.

Musisz to wiedzieć

Z badania można zatem wywnioskować, że antybiotyk działa podobnie do placebo. Nie polepsza wyraźnie samopoczucia i zdrowia. Mowa tutaj oczywiście o infekcji zatok bez powikłań typu zapalenie ucha, spojówek czy innych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze