Trwa ładowanie...

Zapalenie zatok u dorosłych

Avatar placeholder
08.06.2021 12:16
Zapalenie zatok u dorosłych
Zapalenie zatok u dorosłych

Kiedy pojawia się silny ból głowy w okolicach oczu, nosa i skroni, możemy podejrzewać, że to zapalenie zatok. Jeżeli diagnoza lekarza potwierdzi nasze przypuszczenia, nie warto bagatelizować tego schorzenia. Zapalenie zatok może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jakie są przyczyny choroby? Jak objawia się zapalenie zatok i jak można je leczyć?

Zatoki spełniają bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Zapewniają bowiem ochronę cieplną i mechaniczną oczodołów i mózgu, a także zwiększają wytrzymałość kości twarzoczaszki. Co więcej, zatoki odpowiadają za nasz tembr głosu, a także odbieranie i przewodzenie dźwięków. Zatoki mają także duże znacznie w nawilżaniu, ogrzewaniu i oczyszczaniu wdychanego powietrza.

spis treści

1. Zapalenie zatok – przyczyny

Główną przyczyną zapalenia zatok są infekcje wirusowe. Może jednak również dojść do zapalenia zatok przez infekcję bakteryjną, a także przez alergię. Do zapalenia zatok dochodzi przez błonę śluzową jamy nosowej. Podczas infekcji dochodzi do zablokowania wąskich kanalików prowadzących do zatok. Duża ilość śluzu, którego nie da się usunąć, prowadzi do coraz ostrzejszego zapalenia zatok. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zapalenia zatok są: skrzywiona przegroda nosowa, alergie, palenie papierosów, suche powietrze.

Zapalenie zatok to częsty ból głowy
Zapalenie zatok to częsty ból głowy (123RF)

2. Zapalenie zatok – objawy

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Wśród najczęstszych objawów zapalenia zatok możemy wyróżnić: ucisk w okolicach nosa, czoła i oczu, ból głowy, złe samopoczucie, zatkany nos, gorączkę, kaszel. Wirusowe zapalenie zatok utrzymuje się przez około tydzień. Jeżeli trwa około 4 tygodni, mówimy o ostrym zapaleniu zatok, któremu towarzyszy zapalenie górnych dróg oddechowych. Powyżej 12 tygodni trwa najczęściej zapalenie zatok wywołane alergią.

3. Zapalenie zatok – diagnoza

Badaniem, w którym najlepiej widać, w jakim stanie są zatoki, jest tomografia komputerowa. Widać dzięki niej płyn w zatokach, polipy błony śluzowej lub jakiekolwiek powikłania. Laryngolog może również zlecić pobranie płynu z zatok na badanie mikrobiologiczne. Dzięki temu może dobrać odpowiednie leki i ocenić pojemność zatok.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

4. Zapalenie zatok – leczenie

Zapalenie zatok można leczyć w sposób zachowawczy lub operacyjny. Zachowawcze leczenie zapalenia zatok polega przede wszystkim na zwalczeniu infekcji, redukcji obrzęku błony śluzowej nosa oraz przywróceniu drożności nosa. Jeżeli dojdzie do infekcji bakteryjnej, sięga się po antybiotyk. Leczenie uzupełniające to podawanie w kuracji leków obkurczających zatoki przynosowe i błonę śluzową nosa. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przyniesie żadnych efektów, może się okazać, że niezbędna będzie operacja. Głównym wskazaniem do zabiegu jest przewlekłe zapalenie zatok, ciało obce w zatokach lub niektóre guzy.

5. Kto może zachorować na grzybicze zapalenie zatok?

Grzybicze zapalenie zatok może wystąpić:

• po przewlekłym leczeniu antybiotykami,

• po miejscowym stosowaniu sterydów,

• po stosowaniu leków, które obniżają odporność,

• u osób leczących się onkologicznie,

• u cukrzyków,

• u nosicieli wirusa HIV.

Musisz to wiedzieć

Grzybicze zapalenie zatok może potwierdzić badanie, po którym stwierdzono występowanie w zatokach skrzepów grzybni. Niezbędna jest wówczas operacja, gdyż należy oczyścić zatoki i usunąć polipy z nosa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze