Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

AZS – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
26.03.2021 13:59
AZS – przyczyny, objawy i leczenie
AZS – przyczyny, objawy i leczenie (123rf)

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba, którą nie można się zarazić. Jest jednak bardzo uciążliwym schorzeniem dla samego pacjenta. Uporczywe swędzenie, podrażniona i sucha skóra to główne objawy AZS. Dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się o tym schorzeniu więcej, w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na główne pytania: jakie są przyczyny AZS? Jakie są objawy? Jak można leczyć skórę atopową?

spis treści

1. Jakie są przyczyny AZS?

Przyczyny atopowego zapalenia skóry to pierwsze, co chcemy wiedzieć, gdy nas lub naszych bliskich dotyka ta choroba. Niestety, do tej pory nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Gdyby była, byłoby też duże prawdopodobieństwo, że człowiek odkryłby na nie lekarstwo. A tak, według naukowców, jedną z teorii jest nadmierna higiena. Według innej, odpowiedzialne za AZS są geny. Specjaliści uważają, że dziedziczymy gen odpowiedzialny za skłonność do atopii. Sama atopia jest to alergia o podłożu genetycznym.

2. Kiedy ujawnia się AZS?

Atopowe zapalenie skóry może się ujawnić już u dzieci kilkumiesięcznych, między 6. a 7. rokiem życia, ale również w starszym wieku. Według danych, chorych na całym świecie jest około 20 proc. ludzi. Najwięcej przypadków zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej. Pocieszające może być to, że z wiekiem choroba staje się mniej dokuczliwa. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i przestrzegać podstawowych zasad dla skóry atopowej.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Atopowe zapalenie skóry to choroba bardzo uciążliwa
Atopowe zapalenie skóry to choroba bardzo uciążliwa (123RF)

3. Pierwsze objawy skóry atopowej

Skóra z AZS jest cienka, łatwo ulega podrażnieniom, swędzi, a niekiedy pojawiają się na niej drobne ranki, które szybko mogą doprowadzić do zapalenia, jeżeli zaczynamy się drapać. Jeżeli nie zastosuje się odpowiedniej pielęgnacji, drapana skóra staje się coraz cieńsza, niemal przezroczysta. Dokuczliwe objawy AZS nie pozwalają skupić się na niczym innym. Sucha skóra może pękać, sprawia ból, a uporczywe i nasilające się drapanie może być powodem pogłębiającego się stresu.

4. Jak leczyć AZS?

Już wiemy, że nie można całkowicie wyleczyć atopowego zapalenia skóry. Można jednak łagodzić objawy, a niekiedy doprowadzić do stanu, że nie będą one powracać. W przypadku, gdy choroba nie jest bardzo uporczywa, a same objawy są niewielkie, można stosować specjalne maści, kremy i balsamy, aby nawilżyć i natłuścić suchą skórę. Pomocne są także kremy przeciwzapalne, leki immunosupresyjne, które przynoszą duże ukojenie i widoczną poprawę naskórka, a także tabletki przeciw uczuleniom. W bardzo ciężkich przypadkach, gdy wszystko inne zawiodło, stosuje się maści ze sterydami. W leczeniu atopowego zapalenia skóry ważne jest również umiejętne radzenie sobie ze stresem. Dowiedziono bowiem, że nasila on objawy AZS – swędzenie i pojawianie się czerwonych plam na skórze.

Musisz to wiedzieć

5. O czym warto pamiętać, chorując na AZS?

Chorując na atopowe zapalenie skóry warto unikać klimatyzowanych, zakurzonych i brudnych pomieszczeń, a także tych, w których pali się papierosy. Dym, kurz i brud mogą podrażniać skórę i doprowadzać do zakażenia. Nie należy również korzystać z basenów z chlorowaną wodą, a także wkładać wełnianych i szorstkich ubrań – one również nie służą delikatnej i suchej skórze. Zamiast długiej i gorącej kąpieli, lepiej wziąć ciepły prysznic. Jeżeli nie wyobrażamy sobie tygodnia bez choćby jednej kąpieli, możemy przygotować ciepłą kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego.

Słona woda przyniesie dodatkowe ukojenie. Do mycia lepiej korzystać ze specjalnych środków do skóry atopowej – nie wysuszają one skóry, ale dodatkowo ją nawilżają i natłuszczają. Do prania ubrań i pościeli warto również wybrać specjalne detergenty, na przykład do skóry wrażliwej lub dla alergików. Możemy także wybrać zwykłe płatki mydlane.

Chorzy na AZS powinni pamiętać o tych kilku podstawowych zasadach. Dzięki temu mogą zminimalizować uporczywe objawy atopowego zapalenia skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze