Trwa ładowanie...

Błąd rodziców mógł doprowadzić do tragedii. Lekarka pokazała dramatyczne nagranie

Avatar placeholder
22.11.2023 08:19
Błąd rodziców mógł doprowadzić do tragedii. Pediatrka pokazała dramatyczne nagranie
Błąd rodziców mógł doprowadzić do tragedii. Pediatrka pokazała dramatyczne nagranie (East News, Instagram )

Pediatrka dr Maria Torrealba opublikowała nagranie niemowlęcia ku przestrodze dla rodziców, by nie popełniali podstawowego błędu związanego z żywieniem swoich dzieci. Może on doprowadzić do niewydolności organów, w tym serca i nerek dziecka.

spis treści

1. Herbatniki zamiast mleka

Wenezuelska pediatrka dr Maria Torrealba pokazała na swoim koncie na Instagramie dramatyczny filmik, na którym widać płaczące niemowlę. Dziecko ma całe ciało pokryte ciemną, łuszczącą się wysypką. Wydaje się, że zaatakowała je groźna choroba. Przyczyna schorzenia jest jednak bardziej prozaiczna. Wszystko przez niewłaściwe jedzenie, którym karmiono niemowlę.

Okazuje się, że rodzice, zamiast karmić je mlekiem, podawali krem ryżowy, herbatniki i inne mało wartościowe produkty żywieniowe, które nie powinny być składnikiem diety tak małych dzieci. W efekcie niemowlę było poważnie niedożywione.

Zobacz film: "Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia"

"Niemowlę do szóstego miesiąca życia może żywić się jedynie mlekiem matki i niczym innym. Dopiero potem można wprowadzać inne pokarmy, ale nie mączne jak herbatniki, pieczywo czy wspomniany krem ryżowy" - podkreśliła lekarka.

Dr Maria Torrealba podkreśliła, że nieodpowiednie odżywianie wpływa nie tylko na skórę dziecka, ale też na jego organy wewnętrzne, w tym serce czy nerki.

2. Jak i kiedy rozszerzać dziecku dietę?

Przyjmuje się, że niemowlę do szóstego miesiąca życia powinno być żywione wyłącznie mlekiem matki lub modyfikowanym. Dopiero po tym czasie można zacząć rozszerzać mu dietę, powinno to jednak przebiegać stopniowo.

Najlepiej jest zacząć podawać dziecku papkę z jednego owocu lub warzywa. Na początku nie chodzi o to, by dziecko zjadało całą porcję, lecz by próbowało nowej rzeczy i oswajało się z samą czynnością jedzenia. Po wprowadzeniu nowego produktu do diety warto obserwować malucha, by w porę wychwycić ewentualne uczulenie.

Eksperci podkreślają także, że moment, w którym zdecydujemy się na rozszerzeniem diety malucha, powinien być podyktowany jego gotowością. Dziecko powinno być zainteresowanie jedzeniem, otwierać buzię przy próbie podawania mu pokarmu, nie wypychać językiem jedzenia, a także umieć siedzieć z podparciem i sztywno trzymać główkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze