Trwa ładowanie...

Bolesna owulacja

Avatar placeholder
04.06.2019 15:02
Bolesna owulacja
Bolesna owulacja (123rf)

Owulacja to czas poprzedzający menstruację, w trakcie którego komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graafa. Na skutek dużej ilości krwi, która wypływa z jajników, podrażnieniu ulegają ściany brzucha, co kobieta odczuwa jako dolegliwości bólowe.

spis treści

1. Co to jest owulacja?

Owulacja jest inaczej nazywana jajeczkowaniem. Występuje u kobiet na dwa tygodnie przed krwawieniem menstruacyjnym (jest to tzw. faza lutealna), jeżeli cykl miesiączkowy trwa 28 dni. W czasie owulacji dojrzała komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graafa. Ze jajeczkowanie odpowiadają dwa hormony – hormon FSH (folikulotropowy) i hormon LH (luteinizujący) – które wydziela przysadka mózgowa.

Owulacja to inaczej jajeczkowanie
Owulacja to inaczej jajeczkowanie (123RF)

2. Objawy bolesnej owulacji

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

W czasie owulacji wiele kobiet skarży się na ból brzucha. Inne objawy owulacji lub zbliżającej się miesiączki to pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i obrzęk części ciała. Bolesna owulacja to ból, który w pierwszej fazie jest ostry i kłujący, następnie jego natężenie słabnie. Wówczas bolesne skurcze przekształcają się w tępy ból brzucha.

Niektóre kobiety mogą cierpieć z powodu ostrej postaci bólu owulacyjnego. Wówczas dolegliwości bólowe są bardzo silne. Często porównuje się ten ból do dolegliwości towarzyszących zapaleniu wyrostka robaczkowego. Silny ból owulacyjny uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie. Ból w czasie jajeczkowania współwystępuje z nudnościami i krwawieniem międzymiesiączkowym.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

3. Przyczyny bolesnej owulacji

Ból w czasie owulacji jest usytuowany zazwyczaj po prawej stronie brzucha. Bolesna owulacja może występować co miesiąc, w czasie każdego cyklu, albo towarzyszyć co trzeciemu cyklowi menstruacyjnemu. Jako przyczynę bolesnej owulacji wskazuje się odbyty stosunek płciowy lub wysiłek fizyczny. Ból owulacyjny jest następstwem zmian zachodzących w organizmie kobiety. W czasie jajeczkowania z jajników wydobywa się bowiem duża ilość krwi, która działa drażniąco na ścianki brzucha. Podrażnienie ścian jest odczuwalne jako ból brzucha. To, jak silna jest ta przypadłość, zależy od ilości wypływającej krwi oraz od wrażliwości kobiety na dolegliwości bólowe.

Musisz to wiedzieć

Bolesna owulacja nie wiąże się z żadnymi powikłaniami chorobowymi. Jednakże warto pamiętać, że ból w czasie jajeczkowania bywa objawem niektórych chorób, na przykład może go powodować zespół policystycznych jajników.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze