Brakuje szczepionek przeciwko ospie
Szczepionka przeciwko ospie coraz bardziej popularna. Liczba szczepionych dzieci wzrosła do tego stopnia, że na rynku zaczyna brakować preparatów ochronnych.
1. Wzrost zainteresowania szczepieniem
Według kalendarza szczepień ochronnych na rok 2016, szczepienie przeciwko ospie przyjmują dzieci do 12. roku życia. Najczęściej to zabieg dodatkowy, nie finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli odpłatny. Szczepienie przeciwko ospie obowiązkowe jest natomiast w przypadku osób (również dorosłych) szczególnie narażonych na zachorowanie.
Mimo to, z miesiąca na miesiąc rośnie liczba dzieci poddawanych szczepieniu. Do tego stopnia, że jedyny producent takiej szczepionki na rynek polski, czyli firma GlaxoSmithKline, nie nadąża z wytwarzaniem preparatu, a w hurtowniach zaczyna ich brakować – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Inspektorzy sanitarni uspokajają jednak, że te chwilowe trudności nie odbiją się na szczepieniach obowiązkowych.
2. Czym jest ospa wietrza?
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus Varicella zoster. Jest bardzo zaraźliwa, a źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z osobą chorą lub droga kropelkowa.
Okres wylęgania ospy wietrznej to około dwa tygodnie. Po tym czasie na skórze pojawiają się pęcherzyki, a chory dostaje gorączki. Po kilku dniach bąble zasychają.
Z roku na rok rośnie zainteresowanie szczepieniem. W 2015 roku na ospę wietrzną zostało zaszczepionych ponad 63 tysiące dzieci. Trzy lata wcześniej było to 56 tysięcy.