Trwa ładowanie...

"Lek na odchudzanie" robi furorę na świecie. Chcą dać go dzieciom

 Paula Jakubasik
04.04.2024 10:33
Ozempic dla otyłych dzieci? Planowany jest test
Ozempic dla otyłych dzieci? Planowany jest test (East News)

Brytyjska służba zdrowia (NHS) planuje przeprowadzić test polegający na podaniu leku Ozempic ponad 200 dzieciom cierpiącym na otyłość. Celem tego eksperymentu jest pomoc w utracie nadmiernych kilogramów. Lek dostaną już nawet sześciolatki.

spis treści

1. Ozempic dla dzieci

Na początku przypomijmy, że wpływ ozempicu na dzieci nie został jeszcze sprawdzony. Nadal nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej. Nigdy nie podawajmy więc tego leku dziecku na własną rękę. W Wielkiej Brytanii dopiero ruszają testy.

Wyniki dwuipółletniego badania, finansowanego przez producenta zastrzyków, przekonały brytyjskich lekarzy do rozważenia wykorzystania leku Ozempic w terapii otyłości u dzieci.

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 3. Kształtowanie nawyku picia wody"

Ozempic jest lekiem należącym do grupy hormonów peptydowych, które pomagają w obniżaniu poziomu glukozy we krwi.

Jest przepisywany głównie osobom z cukrzycą, choć substancja czynna leku (semaglutyd) posiada także właściwości hamujące apetyt. Z tego względu lek zaczął być stosowany poza wskazaniami, czyli off-label, w leczeniu otyłości.

2. Testy nad działaniem ozempicu na dzieci

Jak podaje "Daily Mail", lek zostanie podany ponad 200 młodym pacjentom, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe: od sześciu do 12 lat oraz od 12 do 17 lat. Aby zakwalifikować się do udziału w badaniu testowym, dzieci muszą spełnić dwa kryteria: być otyłe oraz cierpieć na co najmniej jedno z poważniejszych problemów zdrowotnych związanych z nadmierną wagą, takich jak cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie tętnicze krwi.

Badanie testowe będzie przeprowadzone w czterech szpitalach: w Birmingham, Bristolu, Leeds i Liverpoolu. Uczestnicy nie tylko otrzymają zastrzyki z semaglutydem, ale także zostaną zobowiązani do przestrzegania diety o obniżonej kaloryczności oraz regularnego wykonywania ćwiczeń.

W badaniu wezmą udział także młodzi pacjenci, którzy będą otrzymywać placebo. Będą również zobowiązani do przejścia na dietę niskokaloryczną i zwiększenie ilości ruchu w ciągu dnia.

W trakcie trwania badania lekarze będą śledzić wagę oraz wskaźnik BMI u dzieci. Następnie zespół naukowców z Novo Nordisk porówna wyniki utraty masy ciała między grupą zażywającą Ozempic, a uczestnikami otrzymującymi placebo. Dodatkowo przeanalizuje ewentualne skutki uboczne.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze