Trwa ładowanie...

Ciężarna przeszła nowatorską operację. "Można powiedzieć, że urodzę mojego synka dwa razy"

Avatar placeholder
19.05.2022 21:38
Ciężarna przeszła nowatorską operację
Ciężarna przeszła nowatorską operację (Instagram)

Jaiden Ashlea, w 18. tygodniu ciąży, dowiedziała się, że jej synek ma wadę wrodzoną. Lekarze poinformowali przyszłą mamę, że dziecko prawdopodobnie urodzi się martwe. Kobieta była załamana, ale nie poddała się. Znalazła lekarzy, którzy zaproponowali jej nowatorską operację.

spis treści

1. "Można powiedzieć, że urodzę mojego synka dwa razy"

Jak donosi New York Post, w marcu, 23-letnia kobieta dowiedziała się, że jej synek ma rozszczep kręgosłupa - wadę rozwojową wynikającą z niezamknięcia kanału kręgowego (inaczej: spowodowaną brakiem tylnej części łuków kręgowych). U dziecka powstaje ona na bardzo wczesnym etapie życia płodowego. Ashlea była wtedy w 18. tygodniu ciąży.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych rodzi się około 1427 dzieci z tą wadą.

- Byłam w szoku. Początkowo lekarze twierdzili, że moje dziecko prawdopodobnie urodzi się martwe i zachęcali mnie, abym przerwała ciąże. To był koszmar - wspomina.

Kobieta stwierdziła, że się nie podda i poszuka pomocy w innych placówkach. Trafiła do szpitala w Orlando.

- Lekarze powiedzieli, że mogę przejść skomplikowaną operację, podczas której naprawią kręgosłup mojego synka - tłumaczy.

"Można powiedzieć, że urodzę mojego synka dwa razy"
"Można powiedzieć, że urodzę mojego synka dwa razy" (TikTok)

Medycy zdecydowali, że operacje płodu przeprowadzą w łonie matki. Ashlea była 31. matką, która przeszła taki zabieg.

- Lekarze wykonali cesarskie cięcie wzdłuż mojego brzucha i zlikwidowali wadę kręgosłupa. Operacja się udała. Można powiedzieć, że urodzę mojego synka dwa razy. Lekarze kazali mi leżeć i odpoczywać, dopóki dziecko nie będzie wystarczająco rozwinięte, aby rzeczywiście przeprowadzić cesarskie cięcie w 37 tygodniu - wyjaśnia.

Kobieta twierdzi, że od czasu zabiegu coraz częściej czuje ruchy dziecka. Lekarze uważają, że to dobry znak.

- Czuję, jak mój synek mocno kopie. Lekarze mówią, że prawdopodobnie, po urodzeniu będzie musiał uczęszczać na rehabilitację, ale to nic. Najważniejsze, że będzie żył - mówi przyszła mama.

2. Rozszczep kręgosłupa - leczenie

Prawidłowo zbudowany kręgosłup tworzy kanał kręgowy, w którym znajduje się rdzeń kręgowy i jego opony. W rozszczepie kręgosłupa część kręgów nie posiada prawidłowej budowy - ich trzon nie tworzy z łukiem otworu kręgowego. Tworzy się niezamknięta przestrzeń, przez którą może wydostawać się rdzeń kręgowy wraz z oponami mózgowymi (chroniącymi rdzeń kręgowy) lub same opony w postaci worka.

U zdecydowanej większości dzieci już w pierwszej dobie życia przeprowadza się operację zamknięcia rdzenia i skóry na plecach w miejscu wystąpienia wady. U maluchów z czynnym wodogłowiem zakłada się zastawki, zapobiegające narastaniu wodogłowia i niszczeniu struktur mózgu.

Bada się również czynność nerek i układu moczowego. By chronić nerki, często stosuje się okresowe cewnikowanie pęcherza. Dzieci z rozszczepem kręgosłupa wymagają opieki i kontroli ze strony różnych specjalistów (neurochirurga, urologa, ortopedy).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze