Trwa ładowanie...

Co sprawia, że palce puchną? Przyczyn jest wiele

Avatar placeholder
13.12.2018 13:49
Przyczyny spuchniętych palców mogą być różne
Przyczyny spuchniętych palców mogą być różne (123rf.com)

Puchnięcie palców u rąk może mieć różne przyczyny. Niektóre są błahe, inne mogą wskazywać na to, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Jeśli obrzęki palców pojawiają się często, należy skonsultować się z lekarzem.

1. Zatrzymanie wody w organizmie

Powstawaniu obrzęków na palcach sprzyja też zatrzymanie wody w organizmie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy spożywamy zbyt dużo soli. Nie wystarczy zrezygnować z soli dodawanej do potraw. Jeśli będziemy uważnie czytać etykiety, sól znajdziemy też w przekąskach, gotowych daniach, pieczywie i mieszankach przypraw.

Zazwyczaj obrzęk spowodowany nadmiarem wody w organizmie mija samoistnie, ale czasem może trwać dłużej. Jest to uzależnione od tego, jak dużo soli spożywamy w ciągu dnia. Jeśli mimo ograniczenia słonych produktów nadal mamy spuchnięte palce, konieczna jest wizyta u lekarza.

2. Choroby stawów

Spuchnięte palce mogą być też objawem choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Gdy opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas, nawraca i towarzyszą jej dolegliwości bólowe to znak, że należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być to objaw choroby stawów.

Zobacz film: "Dlaczego dłonie drętwieją podczas snu?"

Chorobie zwyrodnieniowej stawów często towarzyszy ból i sztywność stawów. Obrzęk palców pojawia się najczęściej rano. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów obrzękowi towarzyszą stany zapalne stawów, uczucie zmęczenia, brak apetytu i utrata wagi.

3. Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się, gdy nerw biegnący od przedramienia do dłoni jest uciskany i dochodzi do zmian degeneracyjnych, wskutek niedokrwienia. Zespół cieśni nadgarstka objawia się obrzękiem palców, któremu towarzyszy ból ora drętwienie rąk i palców. Na początku objawy pojawiają się sporadycznie, a wraz z rozwojem choroby coraz częściej, a ból promieniuje do przedramienia i barku.

4. Blokada przepływu limfy

Obrzęk limfatyczny spowodowany jest zastojem limfy. W wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego w tkance podskórnej gromadzi się zbyt dużo płynu śródtkankowego. W wyniku tego zastoju pojawiają się obrzęki palców u rąk i nóg. Spuchniętym palcom mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, trudności z poruszaniem kończyną i uczucie ciężkości.

5. Stan przedrzucawkowy

Na spuchnięte palce uważać muszą też kobiety w ciąży. Jeśli obrzęk występuje przed 36. tygodniem ciąży, a opuchlizna pojawia się nie tylko na rękach i nogach, ale też np. na twarzy, to może oznaczać stan przedrzucawkowy.

Nieleczony prowadzi do rzucawki, czyli niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki. Podczas ataku może dojść do odklejenia się łożyska. To bardzo poważne powikłanie, które jest groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Nie wolno ignorować obrzęków w ciąży.

6. Problemy z nerkami

Spuchnięte palce mogą też świadczyć o problemach z nerkami. Jedną z funkcji nerek jest filtrowanie i usuwanie toksyn z organizmu. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, płyn gromadzi się w tkankach, powodując obrzęki. Opuchlizna na palcach pojawia się zwykle rano i znika w ciągu dnia.

Jeśli opuchnięciom towarzyszy wysokie stężenie mocznika i kreatyniny, obecność krwinek czerwonych, białkomocz i wałeczki w badaniu ogólnym moczu oraz nadciśnienie tętnicze, to znak, że nerki nie pracują prawidłowo.

Spuchnięte palce mogą pojawiać się też podczas przyjmowania niektórych leków, szczególnie tych na nadciśnienie i cukrzycę, a także pigułek antykoncepcyjnych. Mogą też wystąpić w następstwie wzmożonego wysiłku.

7. Upał

Obrzęki to nic innego jak gromadzenie się płynu poza naczyniami krwionośnymi w jamach ciała i przestrzeniach pozakomórkowych. Podczas upałów naczynia krwionośne rozszerzają się, co ułatwia ucieczkę płynów do tkanek. Puchnięcie palców jest reakcją organizmu na działanie wysokich temperatur.

Zauważamy to zwykle, gdy mamy trudności ze zdjęciem pierścionka lub obrączki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze