Trwa ładowanie...

"Covidowe dzieci" zdrowsze od innych? Nieoczekiwane wnioski naukowców

Avatar placeholder
08.03.2024 08:05
"Covidowe dzieci" zdrowsze od innych? Pomogła izolacja
"Covidowe dzieci" zdrowsze od innych? Pomogła izolacja (Getty Images)

Z badań irlandzkich naukowców wynika, że izolacja w trakcie trwania pandemii COVID-19 sprawiła, iż dzieci urodzone na początku lockdownu mają korzystniejszy skład mikrobiomu jelit. Oznacza to w ich przypadku rzadsze chorowanie i rzadsze przyjmowanie antybiotyków.

spis treści

1. Zdrowsze dzieci z lockdownu

Badacze z RCSI University of Medicine and Health Sciences, Children's Health Ireland oraz APC Microbiome Ireland (APC) pobrali próbki kału od 351 dzieci urodzonych w pierwszych miesiącach trwania pandemii i zestawili je z wynikiem analiz u dzieci, które przyszły na świat przed lockdownem.

W ramach badań wykonano testy alergiczne, a rodzice maluchów musieli wypełnić kwestionariusze, w których pytano ich o stan zdrowia dziecka, dietę i warunki życia.

Wyniki analiz okazały się być naprawdę ciekawe, bo wykazały, że izolacja społeczna, na którą maluchy urodzone w czasie pandemii były skazane w pierwszych miesiącach życia, poskutkowała w ich przypadku wypracowaniem przez ich organizmy specjalnych systemów ochrony przed alergiami i infekcjami.

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

Okazało się, że dzieci, które pojawiły się na świecie w czasie pandemii, ze względu na rzadsze stykanie się z chorobotwórczymi bakteriami, rzadziej chorowały i rzadziej przyjmowały antybiotyki. Różnica jest kolosalna: tylko 17 proc. maluchów urodzonych w czasie lockdownu musiały brać antybiotyki, te zaś, które przyszły na świat wcześniej, nawet w 80 proc.

Inaczej również rozkładają się wyniki związane z liczbą alergii pokarmowych. U tak zwanych "covidowych" niemowląt rozpoznawano je w pierwszym roku życia tylko u 5 proc. dzieci, u tych urodzonych wcześniej w 22,8 proc.

- Udało się wykazać znaczenie stylu życia i czynników środowiskowych, jak częste stosowanie antybiotyków, na wzrost zapadalności na alergie. Chcemy ponownie zbadać te dzieci, gdy osiągną wiek pięciu lat, by dowiedzieć się, czy zmiany w mikrobiomie są trwałe - powiedział prof. Jonathan Hourihane, pediatra-konsultant w Children's Health Ireland Temple Street i współautor badania, cytowany przed swój instytut.

O odkryciu napisano już m.in. w czasopiśmie "Allergy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze