Trwa ładowanie...

Ćwiczenia łagodzące ból miesiączkowy

 Agnieszka Gotówka
16.05.2019 14:29
Ćwiczenia łagodzące ból miesiączkowy
Ćwiczenia łagodzące ból miesiączkowy (123rf)

Ból miesiączkowy wywołuje u kobiet dyskomfort i znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Powszechnie uważa się, że w czasie menstruacji należy unikać aktywności fizycznej. Czy jednak nie popełniamy na tym polu błędu?

spis treści

Trudno winić kobiety za niewiedzę w tym zakresie, bo przecież każda z miesiączkujących dziewcząt była zobowiązana w szkole do zgłoszenia niedyspozycji w czasie zajęć wychowania fizycznego. Uważano, że sport może nasilić krwawienie i zwiększyć uczucie dyskomfortu. Dzisiaj dzięki licznym badaniom naukowym w tym zakresie wiemy, że odpowiednio dobrane ćwiczenia łagodzą bóle menstruacyjne.

1. Aktywność fizyczna a ból miesiączkowy

Wiemy już, że umiarkowane ćwiczenia nie nasilają krwawień i są całkowicie bezpieczne. Dowodzi się ponadto, że ból miesiączkowy można zmniejszyć poprzez regularny trening mięśni dna miednicy. Ich wzmocnienie jest niezwykle ważne nie tylko w kontekście łagodzenia dolegliwości związanych z menstruacją.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Umiarkowany wysiłek fizyczny jest bezpieczny podczas misiączkowania
Umiarkowany wysiłek fizyczny jest bezpieczny podczas misiączkowania (123RF)

Korzystnie na objawy zespołu bolesnego miesiączkowania wpływa również joga. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia oddechowe są korzystne dla kobiecej równowagi hormonalnej (obniża się poziom hormonów, które odpowiadają za ból miesiączkowy).

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Nie każdej kobiecie umiarkowane ćwiczenia fizyczne przyniosą ulgę. Należy jednak samemu ocenić, czy spokojny spacer lub ćwiczenia rozluźniające przyniosą jakieś pozytywne efekty. Jeśli nie pomogą, pozostaje sięgniecie po leki przeciwbólowe (z wyłączeniem aspiryny) oraz środki rozkurczowe. Ulgę przynieść może również masaż brzucha i ciepły okład.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze