Ćwiczenia łagodzące ból miesiączkowy
Ból miesiączkowy wywołuje u kobiet dyskomfort i znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Powszechnie uważa się, że w czasie menstruacji należy unikać aktywności fizycznej. Czy jednak nie popełniamy na tym polu błędu?
Trudno winić kobiety za niewiedzę w tym zakresie, bo przecież każda z miesiączkujących dziewcząt była zobowiązana w szkole do zgłoszenia niedyspozycji w czasie zajęć wychowania fizycznego. Uważano, że sport może nasilić krwawienie i zwiększyć uczucie dyskomfortu. Dzisiaj dzięki licznym badaniom naukowym w tym zakresie wiemy, że odpowiednio dobrane ćwiczenia łagodzą bóle menstruacyjne.
1. Aktywność fizyczna a ból miesiączkowy
Wiemy już, że umiarkowane ćwiczenia nie nasilają krwawień i są całkowicie bezpieczne. Dowodzi się ponadto, że ból miesiączkowy można zmniejszyć poprzez regularny trening mięśni dna miednicy. Ich wzmocnienie jest niezwykle ważne nie tylko w kontekście łagodzenia dolegliwości związanych z menstruacją.
Korzystnie na objawy zespołu bolesnego miesiączkowania wpływa również joga. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia oddechowe są korzystne dla kobiecej równowagi hormonalnej (obniża się poziom hormonów, które odpowiadają za ból miesiączkowy).
Nie każdej kobiecie umiarkowane ćwiczenia fizyczne przyniosą ulgę. Należy jednak samemu ocenić, czy spokojny spacer lub ćwiczenia rozluźniające przyniosą jakieś pozytywne efekty. Jeśli nie pomogą, pozostaje sięgniecie po leki przeciwbólowe (z wyłączeniem aspiryny) oraz środki rozkurczowe. Ulgę przynieść może również masaż brzucha i ciepły okład.