Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Czkawka u niemowląt - przyczyny, zapobieganie

Avatar placeholder
27.10.2023 20:44
Czkawka u niemowląt - przyczyny, zapobieganie
Czkawka u niemowląt - przyczyny, zapobieganie (123rf)

Częsta czkawka u niemowlaka jest wpisana w jego życie. Pojawia się ona często po karmieniu, przewijaniu czy też po kąpieli. Przyczyną jest powietrze, które wraz z zasysanym pokarmem przedostaje się do organizmu dziecka, albo zbyt duża różnica temperatur. Przyczyną może być także głośny śmiech. Radzenie sobie z czkawką niemowlaka wygląda nieco inaczej niż w przypadku dorosłego i najczęściej polega po prostu na przeczekaniu dolegliwości.

spis treści

1. Przyczyny czkawki u niemowlaka

Uporczywe czkawki u niemowlaka mogą być związane z faktem, że ich układ nerwowy nie ukształtował się jeszcze całkowicie, a więc i nerw przeponowy czasem działa w niepowołany sposób. Często przypadłość ta spotyka dzieci jeszcze w okresie życia płodowego oraz powszechnie występuje u wcześniaków.

Napady czkawki u niemowlaka stopniowo zmniejszają częstotliwość i ustają całkowicie ok. 3 miesiąca życia.

Dolegliwość najczęściej występuje w czasie karmienia, gdy wraz z pokarmem dziecko zasysa powietrze, które następnie uciska przeponę. Może pojawić się także po karmieniu, kiedy żołądek jest napełniony i zaczyna stykać się z przeponą, co wywołuje jej skurcze.

Zobacz film: "Odbijanie powietrza po karmieniu piersi"

Dodatkowo, odruch czkania u niemowlaka powstaje przy nagłych zmianach temperatury, podczas gwałtownego śmiechu, gdu dziecko nałyka się powietrza, a także w przypadku podania mu zbyt zimnych lub gorących pokarmów. Na koniec, czkawka może pojawić się beż żadnej konkretnej przyczyny.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Zapobieganie czkawce u niemowlaka

Rodzice często martwią się, gdy ta dolegliwość męczy dzieci, gdyż myślą, że maluchy przeżywają ją tak samo jak oni, tymczasem maluchom właściwie specjalnie ona nie przeszkadza. Czkawce praktycznie nigdy nie towarzyszy płacz dziecka, który jest jednym z podstawowych sposobów komunikowania bólu czy niewygody.

Można oczywiście pomóc dziecku pozbyć się czkawki, nie wolno jednak uciekać się do metod, jakie stosuje się w przypadku dorosłych.

Nie można poić dziecka dużą ilością wody, wstrzymywać oddech czy straszyć. Nie należy również karmić malucha sokiem z cytryny, ani miodem, ponieważ produkty te mogą działać na niego alergicznie i nie są odpowiednim pokarmem dla niemowląt.

Jeżeli dziecko jest karmione piersią, należy ułożyć je w wygodnej pozycji – w ten sposób będzie ssało miarowo i nie będzie połykało powietrza.

Nie powinniśmy leczyć czkawki podając dziecku dużych ilości wody
Nie powinniśmy leczyć czkawki podając dziecku dużych ilości wody (123RF)

W przypadku, gdy maluch karmiony jest butelką, ważne jest, aby smoczek był wypełniony pokarmem, co uniemożliwi dostęp powietrza. Na koniec należy się upewnić, że dziecku się odbiło.

Może się zdarzyć, że czkawka mimo wszystko wystąpi. Wtedy należy ponownie przyłożyć dziecko do piersi, ponieważ regularne odruchy połykania i oddechu pomogą rozluźnić przeponę. Innym wyjściem jest przygotowanie dla malucha ciepłej wody, którą można posłodzić dla dziecka powyżej 3 miesiąca życia.

Jeżeli czkawka spowodowana jest powiększeniem napełnionego żołądka, wystarczy poczekać chwilę aż treść przedostanie się do jelit – wtedy ustąpi samoistnie.

Aby ułatwić ten proces można nosić malca w pozycji pionowej, opierając jego główkę o ramię i brzuszek o pierś. W celu zapobieżenia czkawce spowodowanej nagłym wychłodzeniem organizmu, należy niezwłocznie ogrzać dziecko, np. otulając je kocem lub podając pierś.

Kolejnym sposobem na czkawkę u niemowlaka, jest rozśmieszenie dziecka lub ułożenie go w innej pozycji, co spowoduje zmianę rytmu oddechu i pomoże w pokonaniu dolegliwości. Jeżeli jednak czkawka mimo wszystko nie mija i żadne sposoby nie pomagają, najlepiej skonsultować się z pediatrą, który stwierdzi, czy nie jest ona objawem poważniejszego schorzenia.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czkawka u noworodka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze