Trwa ładowanie...

Czy kolka u niemowląt jest groźna?

Kolka u niemowlaka nie jest dolegliwością zagrażającą zdrowiu malucha, ale jest przykra i niestety nie ma preparatu, który w krótkim czasie ulżyłby dziecku. Jednak istnieje kilka sposób, które mogą pomóc rodzicom w walce z intensywnymi atakami kolki.

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"

spis treści

1. Jakie są przyczyny kolki?

Kolka niemowlęca pojawia się u 40 proc. dzieci. Jest to bolesny, nagły skurcz jelit, który najczęściej występuje o tej samej porze dnia. Lekarze twierdzą, że ta przykra dolegliwość nie pojawia się po 3. miesiącu życia, ale oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy kolka pojawia się w późniejszym okresie życia dziecka. Niestety, napady kolki mogą trwać nawet kilka godzin. Jeszcze nie istnieje lek, który by zapobiegał tej dolegliwości.

Kolka niemowlęca pojawia się u około 50 % niemowlaków
Kolka niemowlęca pojawia się u około 50 % niemowlaków (123RF)

Przyczyną kolek może być niedojrzałość przewodu pokarmowego, który nie przyswaja nawet lekkostrawnego pokarmu, jakim jest mleko mamy. Kolka może być też spowodowana zbyt dużą ilością powietrza połykanego przez malucha w trakcie jedzenia. Powietrze gromadzi się w przewodzie pokarmowym dziecka i dlatego dochodzi do wzdęć i skurczów jelit. Bardzo ważne jest to, aby po jedzeniu dziecku się odbiło. Inną przyczyna kolki może być zbyt intensywna stymulacja dziecka różnymi bodźcami zewnętrznymi w ciągu całego dnia. Lekarze twierdzą również, że kolka u noworodka i niemowlaka może mieć podłoże w stresie i zdenerwowaniu mamy.

2. Jakie są sposoby na kolkę?

• Kiedy pojawia się kolka u dziecka, należy najpierw je przytulić i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Rodzicom nie wolno wpadać w panikę, ponieważ maluch może dodatkowo reagować na stres rodziców.

• W ciągu dnia należy częściej kłaść dziecko na brzuchu, również w trakcie ataku.

• Sposobem może się okazać masaż brzuszka – należy wykonywać okrężne, bardzo wolne ruchy zgodnie z obrotem wskazówek zegara.

10 sprawdzonych sposobów na kolkę
10 sprawdzonych sposobów na kolkę [11 zdjęć]

Kolka pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka – niezależnie od tego, czy jest ono karmione

zobacz galerię

• Można zastosować ciepłe okłady, np. przyłożyć ciepły ręcznik, w aptekach dostępne są także specjalne poduszeczki żelowe, które można rozgrzewać w ciepłej wodzie.

• Pomóc może także kąpiel w ciepłej wodzie.

• Ważna jest profilaktyka. W aptekach dostępne są preparaty, które nie tylko usuwają nagromadzone gazy, ale także ułatwiają przemianę materii. Najczęściej są to środki, które w składzie mają koper włoski. Można przepajać dziecko herbatkami na bazie ziół, ale także dostępne są leki zawierające dimetikon – są skuteczne, a dodatkową ich zaletą jest to, że nie wchłaniają się do przewodu pokarmowego. Zadaniem takich środków jest rozbijanie większych pęcherzyków powietrza nagromadzonych w jelitach. Jednak bardzo ważne jest, aby leki podawać systematycznie, a nie tylko w razie kolki. Nie są na receptę, ale przed ich zakupem trzeba zasięgnąć opinii lekarza.

Musisz to wiedzieć

• Warto jest ustalić stały rytm dnia, aby malucha omijały niepotrzebne stresowe sytuacje. Należy zadbać o stałe godziny drzemek, spacerów i oczywiście posiłków.

• Dziecko powinno być karmione zaraz po przebudzeniu.

• W sytuacji przedłużającego się płaczu trzeba poprosić o pomoc inną osobę, ponieważ czasem kolce mogą sprzyjać zbyt duże emocje mamy.

• Mamy, które karmią piersią, powinny wyeliminować ze swojego jadłospisu potrawy ciężkostrawne, pikantne, muszą także unikać gazowanych napojów.

• W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym warto kupić butelki i smoczki antykolkowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.