Trwa ładowanie...

Czy kolka u niemowląt jest groźna?

Avatar placeholder
14.05.2019 14:39
Czy kolka u niemowląt jest groźna?
Czy kolka u niemowląt jest groźna? (123rf)

Kolka u niemowlaka nie jest dolegliwością zagrażającą zdrowiu malucha, ale jest przykra i niestety nie ma preparatu, który w krótkim czasie ulżyłby dziecku. Jednak istnieje kilka sposób, które mogą pomóc rodzicom w walce z intensywnymi atakami kolki.

spis treści

1. Jakie są przyczyny kolki?

Kolka niemowlęca pojawia się u 40 proc. dzieci. Jest to bolesny, nagły skurcz jelit, który najczęściej występuje o tej samej porze dnia. Lekarze twierdzą, że ta przykra dolegliwość nie pojawia się po 3. miesiącu życia, ale oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy kolka pojawia się w późniejszym okresie życia dziecka. Niestety, napady kolki mogą trwać nawet kilka godzin. Jeszcze nie istnieje lek, który by zapobiegał tej dolegliwości.

Kolka niemowlęca pojawia się u około 50 % niemowlaków
Kolka niemowlęca pojawia się u około 50 % niemowlaków (123RF)
Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Przyczyną kolek może być niedojrzałość przewodu pokarmowego, który nie przyswaja nawet lekkostrawnego pokarmu, jakim jest mleko mamy. Kolka może być też spowodowana zbyt dużą ilością powietrza połykanego przez malucha w trakcie jedzenia. Powietrze gromadzi się w przewodzie pokarmowym dziecka i dlatego dochodzi do wzdęć i skurczów jelit. Bardzo ważne jest to, aby po jedzeniu dziecku się odbiło. Inną przyczyna kolki może być zbyt intensywna stymulacja dziecka różnymi bodźcami zewnętrznymi w ciągu całego dnia. Lekarze twierdzą również, że kolka u noworodka i niemowlaka może mieć podłoże w stresie i zdenerwowaniu mamy.

2. Jakie są sposoby na kolkę?

• Kiedy pojawia się kolka u dziecka, należy najpierw je przytulić i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Rodzicom nie wolno wpadać w panikę, ponieważ maluch może dodatkowo reagować na stres rodziców.

• W ciągu dnia należy częściej kłaść dziecko na brzuchu, również w trakcie ataku.

• Sposobem może się okazać masaż brzuszka – należy wykonywać okrężne, bardzo wolne ruchy zgodnie z obrotem wskazówek zegara.

10 sprawdzonych sposobów na kolkę
10 sprawdzonych sposobów na kolkę [11 zdjęć]

Kolka pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka – niezależnie od tego, czy jest ono karmione

zobacz galerię

• Można zastosować ciepłe okłady, np. przyłożyć ciepły ręcznik, w aptekach dostępne są także specjalne poduszeczki żelowe, które można rozgrzewać w ciepłej wodzie.

• Pomóc może także kąpiel w ciepłej wodzie.

• Ważna jest profilaktyka. W aptekach dostępne są preparaty, które nie tylko usuwają nagromadzone gazy, ale także ułatwiają przemianę materii. Najczęściej są to środki, które w składzie mają koper włoski. Można przepajać dziecko herbatkami na bazie ziół, ale także dostępne są leki zawierające dimetikon – są skuteczne, a dodatkową ich zaletą jest to, że nie wchłaniają się do przewodu pokarmowego. Zadaniem takich środków jest rozbijanie większych pęcherzyków powietrza nagromadzonych w jelitach. Jednak bardzo ważne jest, aby leki podawać systematycznie, a nie tylko w razie kolki. Nie są na receptę, ale przed ich zakupem trzeba zasięgnąć opinii lekarza.

Musisz to wiedzieć

• Warto jest ustalić stały rytm dnia, aby malucha omijały niepotrzebne stresowe sytuacje. Należy zadbać o stałe godziny drzemek, spacerów i oczywiście posiłków.

• Dziecko powinno być karmione zaraz po przebudzeniu.

• W sytuacji przedłużającego się płaczu trzeba poprosić o pomoc inną osobę, ponieważ czasem kolce mogą sprzyjać zbyt duże emocje mamy.

• Mamy, które karmią piersią, powinny wyeliminować ze swojego jadłospisu potrawy ciężkostrawne, pikantne, muszą także unikać gazowanych napojów.

• W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym warto kupić butelki i smoczki antykolkowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze