Trwa ładowanie...

Czym charakteryzuje się zwyrodnienie plamki żółtej?

Avatar placeholder
15.05.2019 13:48
Czym charakteryzuje się zwyrodnienie plamki żółtej?
Czym charakteryzuje się zwyrodnienie plamki żółtej? (123rf)

Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, która powoduje zwyrodnienie centralnej części siatkówki oka odpowiedzialnej m.in. za ostre widzenie oraz za rozróżnianie kolorów. Na zwyrodnienie plamki żółtej najczęściej cierpią kobiety po pięćdziesiątym roku życia, a przyczyny choroby nie są do końca poznane. Czasem zapalenie nerwu wzrokowego może być mylone ze zwyrodnieniem plamki żółtej.

spis treści

1. Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka

Warto znać objawy, jakimi charakteryzuje się zwyrodnienie plamki żółtej oka. Czasem zapalenie nerwu wzrokowego bywa mylone właśnie z powyższym schorzeniem. Zwyrodnienie plamki żółtej oka może prowadzić do uszkodzenia siatkówki, co z kolei wpływa na pogorszenie widzenia i może doprowadzić do ślepoty. Najczęściej na tę chorobę cierpią kobiety po pięćdziesiątym roku życia, ale czasem może ona też dotknąć ludzi młodych.

Warto znać objawy zwyrodnienia plamki żółtej, iż ta dolegliwość występuje dość często
Warto znać objawy zwyrodnienia plamki żółtej, iż ta dolegliwość występuje dość często (123RF)

Zwyrodnienie plamki żółtej może przybierać jedną z dwóch postaci.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• suchą. W tym przypadku zanik widzenia jest wolniejszy. Chory gorzej widzi przy słabym świetle i zniekształcone są pojedyncze litery w tekście;

• wysiękową. W tym przypadku zanik widzenia jest znacznie szybszy. W siatkówce pojawiają się patologiczne naczynia krwionośne. Prowadzi to do nieodwracalnego zaniku komórek barwnikowych i fotoreceptorów. Pogarsza się widzenie barw oraz ostrość widzenia. Może pojawić się mroczek centralny.

Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej oka zalicza się widzenie linii prostych jako falistych lub zniekształconych. Kolejnym objawem mogą być pojawiające się trudności w czytaniu. Dokładne przyczyny wystąpienia tej choroby nie są jednak znane. Przyjmuje się, że największą rolę odgrywa wiek pacjenta, płeć, narażenie na intensywne światło, niedobór przeciwutleniaczy.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

2. Jak rozpoznać zwyrodnienie plamki żółtej?

W diagnostyce zwyrodnienia plamki żółtej stosowane jest:

• badanie dna oka,

tomografia koherentna,

angiografia fluorosceinowa.

W warunkach domowych można wykonać test Amslera. Wystarczy tylko z odległości 30 centymetrów obserwować siatkę Amslera, czyli kwadrat o boku 10 centymetrów, który podzielony jest czarnymi liniami przecinającymi się co pół centymetra. W centrum siatki umieszczony jest punkt, na którym należy skupić wzrok. Jeśli powstaną mroczki lub zniekształcenia, może to świadczyć o zwyrodnieniu plamki żółtej. Najlepszą metodą stosowaną do diagnozowania tego schorzenia jest badanie okulistyczne obejmujące badanie ostrości widzenia oraz badanie dna oka.

3. Jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Niestety nie ma skutecznego sposobu na leczenie tego schorzenia. Dobre efekty można uzyskać, stosując dietę, która jest bogata w przeciwutleniacze. Można też stosować lekarstwa poprawiające ukrwienie oraz dążyć do obniżenia poziomu cholesterolu. Jeśli schorzenie przybierze postać wysiękową, wtedy leczenie odbywa się za pomocą lasera i niszczone są nieprawidłowe naczynia krwionośne. Warunkiem umożliwiającym leczenie jest to, aby nieprawidłowe naczynia nie były położone w centrum plamki żółtej. Można też wprowadzić odpowiedni barwnik, który wychwytywany jest przez patologiczne naczynia w oku.

Musisz to wiedzieć

Można też stosować leki ziołowe. Dobre rezultaty uzyskiwane są dzięki zażywaniu miłorzębu japońskiego lub wyciągu z czarnej borówki. Najnowocześniejszą metodą leczenie jest stosowanie komórek macierzystych pobranych ze szpiku kostnego. Muszą być one odpowiednio przygotowane. Zostają one podane pacjentowi i przekształcają się w odpowiednie rodzaje komórek, które mogą być zdolne do regeneracji uszkodzonych tkanek oka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze