Trwa ładowanie...

Najlepsze metody na bolące oczy

Avatar placeholder
01.06.2017 22:54
Najlepsze metody na bolące oczy
Najlepsze metody na bolące oczy

Oczy są organem, który wymaga szczególnej troski. Nie wolno bagatelizować takich objawów jak ich ból czy pieczenie. Mogą one świadczyć o rozwijających się schorzeniach niebezpiecznych dla narządu wzroku.

spis treści

1. Zapalenie spojówek

Zapaleniu spojówek nie towarzyszy ból, a raczej silne pieczenie. Osoby chorujące na nie mają również zaczerwienione oczy i cierpią na światłowstręt. W niektórych przypadkach spod powiek może wydobywać się ropna wydzielina. Do zapalenia spojówek najczęściej dochodzi w wyniku infekcji wirusowej lub reakcji alergicznej.

Schorzenie to mogą również wywołać czynniki zewnętrzne, takie jak: reakcja na intensywne światło słoneczne lub sztuczne, zmęczenie oczu, długotrwałe oglądanie telewizji, ciało obce w oku, praca przy komputerze, substancje drażniące, suche powietrze. Zapalenie spojówek zazwyczaj mija samoistnie. Tylko w nielicznych przypadkach wymaga interwencji okulistycznej.

2. Zespół suchego oka

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Schorzenie to objawia się mocnym zaczerwienieniem oczu oraz jednoczesnym uczuciem ich pieczenia i ucisku. Osoby cierpiące na tę dolegliwość skarżą się często również na uczucie piasku pod powiekami. Może dochodzić również do wycieku wydzieliny ropnej z kącików oczu oraz uczucia „ciężkich powiek”. Występują zaburzenia widzenia, między innymi zmniejszenie ostrości widzenia.

Najczęściej stosowanym sposobem na ból oczu jest wykorzystanie specjalnych kropli
Najczęściej stosowanym sposobem na ból oczu jest wykorzystanie specjalnych kropli

Zespół suchego oka może wystąpić w wyniku działania słońca, silnego wiatru, klimatyzowanego powietrza lub lotnych toksyn. Suchość oczu towarzyszy również chorobom ogólnoustrojowym takim jak: cukrzyca, choroby tarczycy, trądzik różowaty, choroby neurologiczne oraz nowotworowe.

3. Zapalenie nerwu wzrokowego

Przy zapaleniu nerwu wzrokowego dolegliwości bólowe wywołane obrzękiem są odczuwalne podczas poruszania gałką oczną. Innymi objawami towarzyszącymi tej chorobie są zaburzenia widzenia takie jak trudności w rozpoznawaniu kolorów oraz osłabiona ostrość widzenia.

To też warto wiedzieć

Dość rzadko dochodzi do nagłego zaniewidzenia. Zapalenie nerwu wzrokowego może być wynikiem stwardnienie rozsianego, stanów zapalnych lub działania substancji toksycznych.

4. Jaskra

Typowym objawem jaskry jest silne przekrwienie oczu. Oprócz tego źrenica chorego oka jest poszerzona i nie reaguje na światło, natomiast rogówka jest przymglona. Ból towarzyszący temu schorzeniu może promieniować na twarz i do tyłu głowy. Dość często przy jaskrze występują wymioty, bradykardia oraz silne pocenie się. Przyczyną tej choroby jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej.

5. Sposoby na ból oka

Najczęściej stosowanym sposobem na ból oczu jest wykorzystanie specjalnych kropli do oczu, które są dostępne w aptekach bez recepty. Jednak nie zawsze trzeba sięgać po preparaty farmakologiczne. Skuteczne jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki polegającej na ochronie oczu przed działaniem silnego wiatru, światła oraz substancji drażniących. Warto również pamiętać podczas wykonywania różnych prac fizycznych o zakładaniu okularów ochronnych, które zabezpieczają narząd wzroku przez czynnikami zewnętrznymi. Należy unikać przecierania oczu zanieczyszczonymi dłońmi.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Najczęściej dolegliwości bólowe oczu nie są spowodowane poważnymi schorzeniami, lecz zwykłym przemęczeniem. Warto wtedy patrzeć na kojący kolor zielony i wykonywać gimnastykę oczu. Proste ruchy gałkami ocznymi oraz częste mruganie pomagają zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości. Gdy jednak ból nie mija, należy skonsultować się z okulistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze