Trwa ładowanie...

O czym świadczą zaczerwienione oczy?

Avatar placeholder
01.06.2017 22:16
O czym świadczą zaczerwienione oczy?
O czym świadczą zaczerwienione oczy?

Zaczerwienione oczy mogą być objawem bardzo wielu dolegliwości okulistycznych. Może to być na przykład objaw zwykłego przemęczenia lub bardzo groźnego zapalenie wnętrza gałki ocznej. Zaczerwienionym oczom w zależności od schorzenia mogą towarzyszyć inne objawy takie jak: ból, pieczenie, światłowstręt, łzawienie, zaburzenia widzenia oraz wydzielina ropna. Okulista jest w stanie postawić właściwą diagnozę na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego.

Zaczerwienione oko jest określeniem mało precyzyjnym i może mieć różny charakter. Przekrwienie spojówkowe jest objawem zapalenia spojówek. Ma ono postać rozszerzonych naczyń o wyraźnym przebiegu. Przekrwienie rzęskowe, tak zwane głębokie, jest specyficzne dla ostrego zamknięcia kąta przesączania oraz zapalenia rogówki. Ma ono jednolite zabarwienie i kształtuje się wokół rogówki.

Jako zaczerwienienie oka uznaje się również wylewy podspojówkowe, które choć są stosunkowo niegroźne, wyglądają strasznie. Powstają one bardzo często z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego lub uszkodzenia naczyń krwionośnych, na przykład w przebiegu cukrzycy.

spis treści

1. Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest jedną z wielu chorób, która może powodować zaczerwienienie oczu. Osoby cierpiące na to schorzenie skarżą się również na uczucie piasku pod powiekami, pieczenie oczu oraz światłowstręt. Jest to dolegliwość przeważnie o łagodnym przebiegu, wymagająca jedynie zachowania zasad higieny.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Zapalenie spojówek jest jedną z wielu chorób, która może powodować zaczerwienienie oczu
Zapalenie spojówek jest jedną z wielu chorób, która może powodować zaczerwienienie oczu

Zazwyczaj schorzenie to mija samoistnie i nie wymaga żadnego leczenia. Gdy jednak typowym objawom towarzyszy ropa na powiekach, może to oznaczać infekcję bakteryjną. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza.

2. Alergia

Podobne objawy jak przy zapaleniu spojówek występują przeważnie przy alergii. Jednak w tym wypadku dużo bardziej dokuczliwe jest uczucie swędzenia i pieczenia oczu. Podczas alergii bardzo często dochodzi również do łzawienia oczu, któremu towarzyszą inne typowe dla alergii objawy, takie jak obrzmienie śluzówki nosa i katar.

To też warto wiedzieć

Co bardzo charakterystyczne – alergii i zapaleniu spojówek nigdy nie towarzyszą zaburzenia widzenia i ból. Są to objawy groźniejszych schorzeń, które wymagają natychmiastowej konsultacji okulistycznej.

3. Zamknięcie kąta przesączania

Jest to bardzo groźne schorzenie, któremu oprócz objawów tak zwanego „czerwonego oka” towarzyszą zaburzenia widzenia, silny ból, a także wymioty. Jest to stan nagły wynikający z gwałtownego skoku ciśnienia w gałce ocznej. Choroba ta wymaga natychmiastowej interwencji okulistycznej, ponieważ może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

4. Zapalenie błony naczyniowej

Zapalenie błony naczyniowej może dawać podobne objawy jak zamknięcie kąta przesączania, lecz przebiega mniej gwałtownie. W tym przypadku nie występują również nudności i wymioty. Zwiększone ryzyko pojawienia się tej choroby zachodzi w przypadku osób leczących się na dolegliwości reumatologiczne.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Zapalenie błony naczyniowej także wymaga leczenia, jednak nie jest to stan tak nagły jak zamknięcie kąta przesączania.

5. Zmęczenie

Najczęstszą przyczyną „przekrwionych oczu” jest zwykłe zmęczenie lub niewyspanie. Zaczerwienione oczy mają na przykład osoby, które długo pracują przy sztucznym oświetleniu w klimatyzowanym pomieszczeniu. W takiej sytuacji należy co jakiś czas zrobić sobie krótką przerwę i dać oczom odpocząć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze