Cienie pod oczami – dlaczego powstają?
Cienie pod oczami najczęściej maskujemy korektorami i rozświetlaczami. Najczęściej bowiem kojarzymy je z gorszym wyglądem. Chcąc jednak raz na zawsze się ich pozbyć, warto zastanowić się nad ich przyczyną. Jakie są powody powstawania cieni pod oczami?
1. Czy cienie pod oczami możemy odziedziczyć?
Budowę skóry pod oczami możemy odziedziczyć po rodzicach lub przodkach. Cienka skóra w tym miejscu to efekt naczyń krwionośnych. W innym przypadku mogą to być problemy z pigmentem skóry.
Jeżeli jest większa ilość melaniny, może to skutkować cieniami pod oczami. Po rodzicach możemy również odziedziczyć budowę czaszki. Jeżeli oczy są w niej głęboko osadzone, powstały cień może sprawiać, że skóra pod oczami jest ciemniejsza.
2. Odpowiednia dieta a cienie pod oczami
Zdrowa dieta i zdrowy tryb życia wpływają na nawilżenie, jędrność i grubość skóry. Cienie pod oczami na takiej skórze nie pojawiają się w ogóle lub znacznie rzadziej.
To też warto wiedzieć
Na jakość skóry wpływa również nadużywanie alkoholu i palenie papierosów oraz stres. Również częste opalanie bez odpowiedniej ochrony może przyczynić się do powstawania cieni pod oczami.
3. Choroby a cienie pod oczami
Niestety, cienie pod oczami mogą również świadczyć o chorobach. Niekiedy pojawiają się już podczas przeziębienia, ale także przy zapaleniu zatok. Wszystko za sprawą tego, że wówczas pod oczami zwiększa się znacznie ciśnienie naczyń krwionośnych. Jeżeli nasz organizm jest osłabiony, skóra staje się jaśniejsza, a cienie pod oczami wydają się znacznie ciemniejsze.
Cienie pod oczami mogą być również objawem takich chorób jak:
- niedoczynność tarczycy,
- alergia,
- choroby układu krążenia,
- choroby nerek.