Trwa ładowanie...

Leczenie zespołu suchego oka

Avatar placeholder
04.06.2017 15:38
Leczenie zespołu suchego oka
Leczenie zespołu suchego oka

Czym jest ZSO? Jest to dolegliwość, która polega na niedostatecznym wydzielaniu łez oraz niewłaściwym ich składzie. Na czym polega kuracja dolegliwości? Przede wszystkim chodzi o przywrócenie właściwego poziomu nawilżenia oka.

1. Kuracja ZSO

Podczas wizyty u okulisty przeprowadzi on dwa testy. Pierwszy ma na celu sprawdzenie ilości wydzielanych przez oko łez. Jeśli ilość łez zamknie się w przedziale 6–15 mm, to znaczy, że norma jest zachowana, ale jeżeli parametry spadną poniżej 5 mm, to znaczy, że łez jest zbyt mało. Drugi test ocenia jakość produkowanych łez.

Przy zbyt małej ich ilości lekarz może zlecić stosowanie kropli nawilżających, które zawierają beta glukan, kwas hialuronowy, roztwór izotoniczny – czyli składniki imitujące skład prawdziwych łez. Warto wybrać produkt pozbawiony konserwantów, ponieważ wtedy zmniejsza się ryzyko nadwrażliwości oka czy alergii.

Kuracja ZSO to przede wszystkim stałe wizyty kontrolne u okulisty
Kuracja ZSO to przede wszystkim stałe wizyty kontrolne u okulisty
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Jednak krople do oczu sprawdzą się tylko w przypadku mniejszego niedoboru łez. Jeśli niedobór jest duży, lekarz może zaproponować zabieg zamknięcia tymczasowego lub stałego kanalików łzowych.

To też warto wiedzieć

Dolegliwości mogą być też spowodowane zbyt dużym lub zbyt małym wydzielaniem tłuszczu – lipidu – co powoduje zatykanie gruczołów Meiboma, a to skutkuje nie tylko pieczeniem oczu, ale i światłowstrętem.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Objawy mogą zostać zminimalizowane poprzez systematyczne wycieranie brzegów powiek przy użyciu kompresów z 3 proc. roztworu kwasu bornego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze