Trwa ładowanie...

Cienie pod oczami jako jeden z objawów choroby

Bardzo często cienie pod oczami pojawiają się w wyniku niewyspania i zmęczenia. Powinny one znikać, kiedy zmienimy nasz styl życia. Jeśli jednak tego cienie pod oczami utrzymują się nadal lub nawet nasilają się, może to świadczyć o rozwijaniu się innej choroby. Kiedy domowe sposoby na cienie pod oczami nie działają, może to również wskazywać na obecność innych schorzeń.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Skąd się biorą cienie pod oczami?

Kiedy pojawiają się cienie pod oczami, staramy się z nimi walczyć. Jeśli ich przyczyną jest brak snu i zmęczenie, domowe sposoby są skuteczne. Wystarczy tylko się wyspać i odpocząć, zrobić maseczkę z ogórka i cienie powinny ustąpić. Jednak warto pamiętać, że wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i wszystkie naczynka są lepiej widoczne.

Wtedy pojawiają się sińce pod oczami. Mogą one też wystąpić w wyniku stresu, nadmiernej ekspozycji na słońce, palenia papierosów, spożywania alkoholu lub zażywania niektórych lekarstw. Czasem są też uwarunkowane genetycznie lub pojawiają się w wyniku reakcji alergicznej.

2. Choroby a cienie pod oczami

Podkrążone oczy i cienie pod oczami mogą wskazywać na obecność innej choroby, zwłaszcza kiedy utrzymują się przez dłuższy czas i dodatkowo nasilają się i towarzyszą im inne dolegliwości.

Podkrążone oczy i cienie pod oczami mogą wskazywać na obecność choroby
Podkrążone oczy i cienie pod oczami mogą wskazywać na obecność choroby

Wtedy można podejrzewać, że rozwija się:

 • niedoczynność tarczycy. Może prowadzić do powstawania obrzęków i przebarwień wokół oczu, gdyż pod skórę mogą przenikać złożone cząsteczki cukru;
 • atopowe zapalenie skóry. Tworzą się ciemne kręgi wokół oczu. Wraz z nimi pojawiają się opuchnięte powieki i rumień;
 • odwodnienie lub niedożywienie. W tym przypadku sińce pod oczami mogą sugerować niski poziom elektrolitów w organizmie;
 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Pod oczami pojawia się ciemniej zabarwiona skóra;
 • alergiczne zapalenie spojówek. Pojawia się obrzęk powiek, przekrwienie spojówek i sińce pod oczami;

To też warto wiedzieć

 • anemia. Wraz z cieniami pojawia się osłabienie, ból i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji;
 • cukrzyca. Wraz z cieniami pod oczami chory zaczyna odczuwać wzmożone pragnienie, częstomocz i osłabienie. Może występować też utrata wagi;
 • niewydolność nerek. Pojawia się ból w okolicy lędźwiowej połączony z częstomoczem i oczywiście cienie pod oczami;
 • niewydolność wątroby. Pojawiają się cienie oraz ból brzucha i utrata apetytu;
 • nadciśnienie tętnicze. Wraz z siniakami pod oczami pojawiają się bóle głowy, bezsenność, nadpobudliwość, kołatanie serca;
 • pasożyty. Cienie pod oczami występują razem z bólem brzucha, utratą wagi, osłabieniem.
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Jak więc widać, cienie pod oczami mogą świadczyć o różnych dodatkowych schorzeniach, nie tylko o zmęczeniu. Dlatego warto po ich zauważeniu udać się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia ewentualnego leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.