Trwa ładowanie...

Dlaczego bolą oczy?

Avatar placeholder
28.05.2019 13:39
Dlaczego bolą oczy?
Dlaczego bolą oczy? (123rf)

Przyczyn bólu oczu może być wiele. Może on sygnalizować jakąś niegroźną dolegliwość, taką jak podrażnienie spojówek czy przeciążenie wzroku spowodowane wielogodzinnym patrzeniem się w ekran telewizora. Może też oznaczać poważną chorobę wzroku, taką jak jaskra. Warto wiedzieć, że ból oka może mieć różne natężenie. W niektórych przypadkach swoimi objawami może przypominać nawet pulsujący ból głowy. Dlatego nigdy nie należy go lekceważyć i zawsze trzeba starać się poznać jego przyczynę.

spis treści

1. Rodzaje bólu oczu

Ból oka może pojawić się nagle bez wyraźnej przyczyny. Może się nasilać i być zależnym od czynników zewnętrznych. Warto poznać kilka przyczyn, które mogą powodować ból oczu. Znając je, będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego oczy bolą i co jest tego przyczyną.

Ból oka może mieć różne przyczyny
Ból oka może mieć różne przyczyny (123RF)

1.1. Zapalenie spojówek.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Może to być reakcja alergiczna na czynniki zewnętrzne. Może się pojawić w przypadku nieżytu górnych dróg oddechowych. Może także świadczyć o obecności drobnoustrojów. Ból w przypadku zapalenia spojówek jest niewielki. Znacznie bardziej uciążliwe jest pieczenie oczu. Są wtedy zaczerwienione, łzawią i są bardzo wrażliwe na światło. Zapalenie spojówek można leczyć kroplami. Jeśli jednak pomimo zastosowani kropli nie odczuwamy ulgi, należy udać się do lekarza. Podobnie należy postąpić, kiedy zapalenie spojówek często się powtarza.

1.2. Jaskra.

Kiedy silny ból oka pojawia się nagle i promieniuje do kości twarzy lub na tył głowy, można mówić o jaskrze. Może pojawiać się pulsujący ból głowy, utrata ostrości widzenia, postrzeganie tęczowych kół wokół źródeł światła, silne zaczerwienienie oka. Mogą pojawić się też nudności i zwolnienie akcji serca. Najczęstszym powodem ataku jaskry jest niekontrolowany wzrost ciśnienia w gałce ocznej. W przypadku ataku jaskry należy usiąść i głowę trzymać wysoko, nie opuszczać jej. Można zażyć lek przeciwbólowy. Koniecznie należy wezwać pogotowie ratunkowe lub niezwłocznie udać się na ostry dyżur. Pomocy w przypadku ataku jaskry powinien udzielać okulista.

1.3. Zapalenie błony naczyniowej.

Ból oczu i głowy, któremu towarzyszy złe widzenie, a czasem znaczny wzrost ciśnienia w oku, może być zapaleniem błony naczyniowej. Zapalenie błony naczyniowej oczu może wystąpić z wielu przyczyn. Najczęściej spotykanymi czynnikami są zaniedbane zęby i niedoleczone migdałki. Niestety, większości przyczyn wystąpienia tej choroby nie daje się jednoznacznie ustalić. Zaobserwowano, że zapalenie błony naczyniowej oczu występuje częściej u osób cierpiących na reumatyzm lub gościec stawowy. Kiedy odporność organizmu jest mniejsza, bakterie przenikają do krwi i atakują tkanki silnie unaczynione. Do takich tkanek należy też błona oka. Odpowiednie leczenie może zaordynować lekarz okulista, dlatego w przypadku zapalenia błony naczyniowej oczu należy się do niego niezwłocznie udać.

1.4. Zespół suchego oka.

Najczęstszym powodem zespołu suchego oka jest niedostateczna ilość łez lub ich nieprawidłowy skład. Na zespół suchego oka najczęściej cierpią osoby, które długo przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych, pracują przy komputerze, długo oglądają telewizję. Objawia się on uciskiem, lekkim bólem w oku, przekrwionymi spojówkami. Często też objawem zespołu suchego oka jest utrata ostrości widzenia. Pomocne mogą być krople typu sztuczne łzy. Kiedy jednak nie przynoszą oczekiwanej ulgi, należy udać się do okulisty, który może zaproponować specjalistyczne leczenie.

Musisz to wiedzieć

1.5. Ból przy poruszaniu okiem.

Może on świadczyć o zapaleniu nerwu wzrokowego. Może wystąpić zarówno w widoczniej, jak i niewidocznej części oka. Każde zapalenie nerwu wzrokowe prowadzi do osłabienia ostrości widzenia i upośledza rozpoznawanie kolorów. Kiedy pojawia się ból przy poruszaniu okiem, świadczy to o obrzęku osłonek nerwu wzrokowego. Zapalenie nerwu wzrokowego może być pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. Tylko okulista jest w stanie stwierdzić, czy ból przy poruszaniu okiem to rzeczywiście zapalenie nerwu wzrokowego. Dlatego w przypadku jego wystąpienia, należy udać się do specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze