Jak rozpoznać, że twoje oczy są zmęczone?
Zmęczone oczy są przesuszone i podrażnione. U osób, które większość czasu spędzają przed monitorem komputera, pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych, może rozwinąć się zespół suchego oka. Objawem tej dolegliwości jest zaczerwienienie, suchość i pieczenie oczu. W leczeniu zmęczonych oczu ważną rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny pracy.
1. Objawy zmęczonych oczu
Zmęczone oczy to przesuszone gałki oczne. Przypadłość ta najczęściej występuje u osób, które wiele godzin spędzają przed ekranem komputera zarówno w pracy, jak i w domu. W grupie osób narażonych na wystąpienie tej dolegliwości znajdują się też pracownicy miejsc klimatyzowanych i silnie wentylowanych. U tych osób często obserwuje się tak zwany zespół suchego oka.
Objawem tego schorzenia jest zaczerwienienie gałki ocznej. Chory ma wrażenie obecności ciała obcego w oku. Narząd wzroku jest wrażliwy na bodźce świetlne. Ponadto chory z zespołem suchego oka odczuwa suchość i pieczenie w oku. Ponadto odnosi wrażenie kłucia w oku.
2. Przyczyny zmęczonych oczu
Nie istnieje jedna przyczyna zmęczonych oczu. Powodem przesuszonej gałki ocznej może być między innymi:
- długotrwały czas pracy przed ekranem komputera; wówczas siatkówka oka jest zmuszona nieustannie adaptować się do zmieniającego się poziomu oświetlenia, ponadto monitor komputera wytwarza ciepło wpływające na zwiększenie poziomu suchości powietrza w pomieszczeniu, co ma niekorzystny wpływ na oczy; pracując przed komputerem, rzadziej mrugamy, co powoduje wysuszenie oka,
- zbyt długi czas spędzany przed ekranem telewizora,
- praca w pomieszczeniu o sztucznym oświetleniu,
- praca w pomieszczeniach klimatyzowanych,
- zanieczyszczenie środowiska,
- chemizacja pożywienia,
- alergie narządu wzroku,
- choroby cywilizacyjne (takie jak cukrzyca, nadciśnienie).
3. Leczenie zmęczonych oczu
Najlepszym sposobem na zmęczone oczy jest otaczanie się w miejscu pracy lub w domu zielonymi roślinami. Ponadto należy robić przerwy w kontakcie oczu z monitorem (wedle zaleceń lekarzy okulistów należy odpoczywać przez 15 minut po każdych dwóch godzinach pracy przed ekranem komputera; jeżeli pracujemy w ten sposób przez wiele godzin, niezbędne jest robienie 10-minutowych przerw co godzinę).
To też warto wiedzieć
Aby zadbać o narząd wzroku, trzeba zwracać uwagę na jakość monitorów do pracy i stosować filtry polaryzacyjne. Nie należy umiejscawiać komputerów przodem ani tyłem do okna, aby uniknąć odbicia od źródła światła w ekranie. Pomieszczenie, w którym pracujemy przed komputerem, powinno być często wietrzone. Powinniśmy stosować krople do oczu (zalecenie to dotyczy zwłaszcza osób, które pracują w niekorzystnych warunkach).
W profilaktyce chorób oczu niezbędne są cykliczne konsultacje z okulistą. Jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy, nie powinniśmy ich bagatelizować, lecz bezzwłocznie umówić się na wizytę u specjalisty. Zaniechanie leczenia i brak korekcji wad wzroku staje się przyczyną rozwoju światłowstrętu i łzawienia. Chory ma podrażnione spojówki, a jego oczy są przemęczone. Objawom tym współtowarzyszą dolegliwości bólowe głowy.