Trwa ładowanie...

Czym jest i jak leczyć retinopatię nadciśnieniową?

Avatar placeholder
15.05.2019 14:26
Czym jest i jak leczyć retinopatię nadciśnieniową?
Czym jest i jak leczyć retinopatię nadciśnieniową? (123rf)

Najczęściej występujące nadciśnienie to nadciśnienie idiopatyczne, zwane też pierwotnym. Diagnozuje się je w 95 proc. przypadków. Natomiast pozostałe 5 proc. to inne rodzaje nadciśnienia. Powikłania nadciśnienia tętniczego mogą spowodować choroby oczu. Kiedy pojawi się retinopatia nadciśnieniowa, należy ją leczyć. Nie może być nieleczona, kiedy u pacjenta ma być przeprowadzona laserowa korekcja wzroku. Cena takiego zabiegu ciągle maleje, więc staje się on coraz popularniejszy.

spis treści

1. Stopnie retinopatii nadciśnieniowej

W wyniku nadciśnienia tętniczego w siatkówce oka mogą pojawić się zmiany. Noszą one nazwę retinopatii ciśnieniowej i są związane z powikłaniami nadciśnienia.

Mając nadciśnienie tętnicze możemy mieć poważne problemy ze zdrowiem naszych oczu
Mając nadciśnienie tętnicze możemy mieć poważne problemy ze zdrowiem naszych oczu (123RF)

Retinopatia jest chorobą przewlekłą oczu. Można wyróżnić cztery jej stopnie:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• stopień I. Pojawiają się czynnościowe zmiany w naczyniach. Można zauważyć, że tętnice są zwężone a tętniczki rozciągnięte;

• stopień II. Zmiany strukturalne pojawiają się w naczyniach dodatkowych. Występuje objaw skrzyżowania Salus-Gunna. Tętnice mają nieregularną średnicę;

• stopień III. Pojawiają się dodatkowe uszkodzenia siatkówki. Może występować jej krwawienie i pojawiają się ogniska degeneracji;

• stopień IV. Występuje obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Pojawia się też zwyrodnienie siatkówki oka z bliznowaceniem. Stopień IV może doprowadzić do odrywania się obkurczonej błony od podłoża. W wyniku tego narastają zaburzenia pola widzenia. Wszystko kończy się ślepotą.

2. Jakie są przyczyny retinopatii nadciśnieniowej?

Najczęstszą przyczyną występowania retinopatii nadciśnieniowej jest wysokie ciśnienie tętnicze krwi, które nie jest leczone. Pojawiają się zmiany w naczyniach krwionośnych, które docierają do siatkówki. Najpierw uszkodzeniu ulega ostrość wzroku, później pojawiają się zaburzenia widzenia. We wczesnym okresie choroby zwężenie tętnic może być zaobserwowane podczas badań dna oka. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się najczęściej krwotoki. Mogą występować też ogniska niedokrwienia siatkówki oraz żółte osady lipidowe. Należy koniecznie leczyć retinopatię nadciśnieniową. Zwłaszcza, jeśli u pacjenta ma być przeprowadzona laserowa korekcja wzroku. Cena tego zabiegu sprawia, że jest on coraz popularniejszy.

3. Jak leczyć retinopatię nadciśnieniową?

Retinopatia nadciśnieniowa najczęściej leczona jest przy użyciu odpowiednich lekarstw. Prowadzona jest z wyboru w przypadku, kiedy u chorego zdiagnozowane zostanie nadciśnienie tętnicze. Osoby starsze nie powinny stosować leków, które szybko obniżają ciśnienie, gdyż mogą w takim przypadku wystąpić udary niedokrwienne mózgu.

Podczas leczenia stosuje się beta-blokery oraz lekarstwa moczopędne. Są też stosowane inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery kanału wapniowego, a także środki, które wpływają na podkorową regulację ciśnienia tętniczego. Leczenie powinno być przeprowadzane pod okiem doświadczonego lekarza i każda modyfikacja musi być uzasadniona i uzgodniona z chorym.

Musisz to wiedzieć

Leczenie nie opiera się tylko na lekarstwach. Niezwykle ważne jest też utrzymanie prawidłowej diety i zmiana stylu życia. Dieta powinna być uboga w sól oraz tłuszcze zwierzęce, natomiast bogata w potas i magnez. Chory powinien też zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Nie może jednak wykonywać forsownych ćwiczeń. Powinny być one dostosowane do jego aktywności i możliwości. Czasem wystarczą spacery lub jazda na rowerze. Ważne, aby ćwiczenia były wykonywane systematycznie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze