Czym jest nerwica jelit?
Jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego jest zespół jelita drażliwego, znany też jako nerwica jelit. Jest to bardzo uciążliwa choroba. Szacuje się, że pogarsza jakość życia bardziej niż migrena czy depresja. Chorzy na depresję wiedzą, jakie leki są skuteczne, podobnie jak cierpiący na migrenę. Dlatego warto wiedzieć, jak leczyć nerwicę jelit.
1. Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?
W przypadku nerwicy jelit najczęstszym objawem są zaparcia. Czasem mogą one występować na zmianę z biegunką, bólem brzucha, bolesnym uczuciem ucisku w podbrzuszu. Może też występować stolec owczy, czyli przybierający formę bobków, lub stolec z widocznymi śladami śluzu. Bardzo często dolegliwości bólowe zmniejszają się po wypróżnieniu. Zespół jelita drażliwego to choroba, która nawraca i z racji tego, że powoduje dysfunkcję mięśni gładkich przewodu pokarmowego, może prowadzić do niepełnosprawności.
2. Jak diagnozować nerwicę jelit?
W celu rozpoznania zespołu jelita drażliwego niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Aby potwierdzić nerwicę jelit, ważne jest potwierdzenie występowania kluczowych objawów tego schorzenia w wywiadzie. Warto wiedzieć, że zespół jelita drażliwego często jest traktowany jako dolegliwość a nie jako choroba. Rozpoznanie występowania zespołu jelita drażliwego jest niezwykle trudne, gdyż nie można tego zrobić za pomocą ani badań radiologicznych, ani laboratoryjnych, ani endoskopowych. Czasem prawidłowa diagnoza może być postawiona dopiero po kilku latach. Przy rozpoznawaniu zespołu jelita drażliwego stosuje się tzw. kryteria rzymskie. Są one narzędziem diagnostycznym, które stosuje się w badaniach klinicznych. Opierając się na kryteriach rzymskich, diagnozę potwierdzającą występowanie zespołu jelita drażliwego można postawić, kiedy ból brzucha lub dyskomfort z nimi związany jest obecny przez przynajmniej 3 miesiące w ciągu ostatniego roku. Dodatkowo muszą występować przynajmniej dwie charakterystyczne cechy, np.: pojawienie się zmian rytmu wypróżnień, pojawienie się zmian w konsystencji stolca, * pojawienie się zmian w wyglądzie stolca.
3. Dodatkowe objawy nerwicy jelit
Nerwicy jelit może też towarzyszyć nieprawidłowa konsystencja stolca, zła częstość wypróżnień, zły pasaż stolca, pojawianie się śluzu w przypadku 25 proc. defekacji, wzdęcia brzucha przez większą część dnia. Bardzo często zespół jelita drażliwego nie jest diagnozowany, gdyż chorzy obawiają się wizyty u lekarza, która może wykryć jakieś poważne choroby. Natomiast stres może przyczyniać się do nasilenia objawów choroby. Warto wiedzieć, że wpływa on także na nasilenie objawów innych chorób, np. depresji lub nerwicy natręctw. Każdy chory leczący depresję wie, jakie leki na tę chorobę są najlepsze. Wie też, że stres może być przyczyną nasilenia jej objawów. Podobnie jest z nerwicą jelit.
To musisz wiedzieć:
4. Postacie zespołu jelita drażliwego
Dolegliwości zespołu jelita drażliwego mogą objawiać się na dwa sposoby i przyjmować: postać zaparciową. W tym typie to zaparcia z napadami bólowymi o charakterze kolki są głównym objawem. Pojawiają się one na przemian z okresami prawidłowego oddawania stolca. Zaparciom towarzyszyć mogą wzdęcia, zgaga, nudności; postać biegunkową. Choroba objawia się nagłą potrzebą oddania stolca. Jest tak zaraz po tym, jak chory wstanie z łóżka lub bezpośrednio po posiłku. Towarzyszą temu wzdęcia oraz bóle brzucha. Należy wiedzieć, że w chwili obecnej nie ma skutecznych metod leczenia nerwicy jelit. Stosuje się terapie, których głównym celem jest łagodzenie objawów. Zmniejszenie poziomu stresu sprzyja złagodzeniu objawów choroby.