Trwa ładowanie...

Jak walczyć z nerwicą?

Avatar placeholder
09.07.2019 10:32
Jak walczyć z nerwicą?
Jak walczyć z nerwicą? (123rf)

Nerwica jest chorobą najczęściej diagnozowaną przez lekarzy. Zaburzenia psychiczne powstają zazwyczaj na tle lękowym. Nerwicowiec zaczyna odczuwać duży dyskomfort i trudności podczas wykonywania codziennych obowiązków. Aby wyleczyć zaburzenie, potrzebna jest przede wszystkim fachowa diagnoza.

spis treści
Pomoc psychologa jest konieczna, by leczyć nerwicę
Pomoc psychologa jest konieczna, by leczyć nerwicę

1. Z jakimi kłopotami spotyka się nerwicowiec?

Nerwica nadal bywa uznawana za wstydliwą dolegliwość. Już sam fakt konieczności uczestniczenia w fachowej psychoterapii stwarza choremu wiele blokad. Pamiętajmy jednak, że nieleczona nerwica pogłębia się. Dodatkowo mogą współistnieć zaburzenia lękowe, którym towarzyszy stały stres. Tego typu procesy powodują ostatecznie, że chory zaczyna wycofywać się z życia społecznego. Niekiedy przestaje wychodzić z domu, w którym czuje się najbezpieczniej.

Zobacz film: "Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki"
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

2. Formy pomocy

Jeżeli objawy nerwicy są typowo somatyczne, chory szuka pomocy u lekarza pierwszego kontaktu. Do symptomów fizjologicznych zaliczymy: bóle serca, duszności, kłopoty trawienne, osłabienie itp. Tego typu dolegliwości wymagają przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które wykluczą inne choroby kliniczne. Aby chory mógł poczuć się dobrze, potrzebna jest fachowa pomoc oparta na kontaktach z psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Pamiętajmy, że tylko psychiatra jest lekarzem mogącym przepisać odpowiednie leki. Często zalecana jest terapia skojarzona uwzględniająca leki i psychoterapię.

Zobacz także:

3. Sposoby wsparcia nerwicowca

Psychoterapia oraz stosowanie środków farmakologicznych to podstawowe formy leczenia nerwicy. Można zastosować jeszcze metody pomocnicze, wśród których wyróżnimy grupy wsparcia, telefon zaufania, hipnozę, ćwiczenia i metody relaksacyjne. Grupy wsparcia umożliwiają znalezienie odpowiedniego zrozumienia wśród osób, które cierpią na takie same problemy jak my. Telefon zaufania stwarza atmosferę anonimowości. W związku z tym łatwiej jest nam opowiedzieć o intymnych problemach. Poprzez zastosowanie hipnozy i sposobów relaksacyjnych mija napięcie mięśniowe, a osoba znerwicowana może doznać prawdziwego relaksu. Aby efekty leczenia nerwicy były zadowalające, potrzebne jest również wsparcie ze strony najbliższego otoczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.