Trwa ładowanie...

Grupy wsparcia – pomoc dla chorych na nerwicę

Avatar placeholder
21.06.2019 11:42
Grupy wsparcia – pomoc dla chorych na nerwicę
Grupy wsparcia – pomoc dla chorych na nerwicę (123rf)

Nerwica stanowi chorobę wymagającą ogromnego wsparcia. Życie osoby chorej jest dosyć dysfunkcyjne. Niemożność racjonalnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość stwarza na co dzień wiele kłopotów. Dlatego też czasami jedynym słusznym rozwiązaniem jest spotkanie z grupami wsparcia.

spis treści
Spotkania z grupami wsparcia są pomocne w leczeniu nerwicy
Spotkania z grupami wsparcia są pomocne w leczeniu nerwicy

1. Funkcjonowanie grup wsparcia

Grupy wsparcia pracują na określonych zasadach. Najważniejsza jest rozmowa z ludźmi, którzy borykają się z problemami podobnymi do naszych. Dodatkowo możliwość przebywania w takiej grupie zapewnia akceptację oraz poczucie wspólnoty. Grupy wsparcia możemy podzielić na otwarte (w czasie trwania terapii mogą dochodzić nowe osoby) oraz zamknięte (terapia odbywa się w obecności tych samych pacjentów). Liczba spotkań uzależniona jest od rodzaju terapii i potrzeb jej uczestników.

2. Objawy nerwicy

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Nerwica może mieć postać objawów somatycznych. Wśród tej sfery wyróżnimy kołatanie serca, kłopoty z układem pokarmowym, uczucie duszności i guli w gardle itp. Jednocześnie współwystępują symptomy psychiczne takie jak odczuwanie silnego lęku, trudności adaptacyjne, napięcie emocjonalne, osamotnienie. W takich przypadkach życie osoby chorej stwarza wiele barier.

Zobacz także:

3. Grupy wsparcia a leczenie nerwicy

Zdiagnozowana nerwica wymaga właściwego podejścia. Liczy się konkretna, czasami farmakologiczna pomoc, jednak wsparcie również może odgrywać dużą rolę w powrocie do zdrowia. Jeżeli chory czuje się odrzucony przez rodzinę i najbliższe otoczenie, osiągnięcie stanu równowagi psychicznej nie jest możliwe. Z drugiej strony, rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednią pomoc. Tego typu opiekę mogą zapewnić grupy wsparcia, które przybierają niekiedy postać dyskusji na temat własnych przeżyć, skrytych myśli i sądów. Czując, że nie jesteśmy sami z problemem, zaczynamy wreszcie zwiększać poczucie własnej wartości. Pacjent ma wreszcie okazję, by porozmawiać szczerze na temat trudności, z jakimi spotyka się w życiu codziennym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze