Trwa ładowanie...

Depresja – gdzie szukać pomocy?

Avatar placeholder
17.05.2019 11:31
Depresja – gdzie szukać pomocy?
Depresja – gdzie szukać pomocy? (123rf)

Depresja to choroba, z którą trudno poradzić sobie samemu. Niezbędna jest pomoc innych osób – najbliższych, przyjaciół, a także specjalistów. W ciężkich przypadkach depresji mogą pojawić się myśli samobójcze. Chory może próbować odebrać sobie życie. Dlatego depresji nie można bagatelizować, a od chorego nie należy odwracać się plecami. Gdzie chory na depresję może znaleźć pomoc?

spis treści

1. Telefony zaufania

Telefony zaufania mogą być pierwszą formą pomocy dla osób, które przeczuwają, że mogą cierpieć na depresję, ale z jakiś powodów wstydzą się iść do specjalisty i podzielić się swoimi wątpliwościami. Telefon zaufania to także dobry początek, aby otrzymać informację, gdzie możemy znaleźć pomoc. Pomoc osoby na infolinii to przede wszystkim wysłuchanie i wsparcie, które mogą pomóc w rozwiązaniu codziennych problemów. Osoby, które wiedzą, że są chore na depresję mogą podczas takiej rozmowy się przełamać i zmobilizować, aby iść do psychologa lub psychoterapeuty. Jeżeli w rodzinie jest chory na depresję, jego rodzina i najbliżsi również mogą korzystać z telefonów zaufania.

2. Pomoc on-line

Osoby chore na depresję, którym łatwiej przychodzi pisanie i komunikowanie się z ludźmi on-line, mogą szukać pomocy w internecie. Pomoc on-line to pierwsza linia wsparcia i możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Z depresją trudno jest poradzić sobie samemu
Z depresją trudno jest poradzić sobie samemu

3. Psychoterapeuta

Bezpośrednia pomoc psychoterapeuty może przynieść bardzo korzystne rezultaty. Chory ma poczucie, że druga osoba go wspiera, słucha go, próbuje wraz z nim rozwiązać najtrudniejsze problemy. Zadaniem psychoterapeuty jest także próba zrozumienia i wyleczenie chorego z depresji. Bardzo dobre rezultaty, według licznych badań, daje terapia poznawczo – behawioralna, która polega wrócić do rzeczywistości i odzyskać równowagę nad własnymi myślami i życiem. Chory na depresję może także skorzystać z poradni psychiatrycznej. Poradnie tego typu mogą wesprzeć chorego w przypadku myśli samobójczych, gdzie może on znaleźć duże wsparcie w grupie osób, które również przeżywają podobne emocje. Grupa wsparcia jest również bardzo cenna w przypadku remisji choroby, gdy typowe objawy depresji nie są obecne aktywne.

4. Oddział dzienny

Osoby cierpiące na depresję mogą również szukać pomocy w oddziale dziennym. Jest on skierowany dla chorych o umiarkowanym nasileniu depresji, u których nie występują myśli samobójcze. Leczenie w oddziale dziennym polega na przychodzeniu do ośrodka od rana do popołudnia. Mogą przez ten czas korzystać z terapii, a po jej skończeniu, wracają do domu. Dużą zaletą leczenie w oddziale dziennym jest możliwość dzielenia się codziennymi problemami i próbie radzenia sobie z nimi.

To musisz wiedzieć:

5. Leczenie w szpitalu

Leczenie w szpitalu skierowane jest dla osób z depresją o ciężkim i bardzo ciężkim przebiegu, z urojeniami, omamami, próbami samobójczymi, myślami samobójczymi i innych objawach, które nie są typowe dla tej choroby. Chory na depresję ma na oddziale szpitalnym stałą pomoc specjalistów i jest pod ciągłą obserwacją. W przypadku pogorszenia lub nagłych ataków choroby, może uzyskać niezbędną pomoc. Podczas pobytu w szpitalu chory przyjmuje leki, uczestniczy w terapii, ma codzienny kontakt z innymi pacjentami i lekarzami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze