Trwa ładowanie...

Depresja – gdzie szukać pomocy?

Depresja to choroba, z którą trudno poradzić sobie samemu. Niezbędna jest pomoc innych osób – najbliższych, przyjaciół, a także specjalistów. W ciężkich przypadkach depresji mogą pojawić się myśli samobójcze. Chory może próbować odebrać sobie życie. Dlatego depresji nie można bagatelizować, a od chorego nie należy odwracać się plecami. Gdzie chory na depresję może znaleźć pomoc?

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

spis treści

1. Telefony zaufania

Telefony zaufania mogą być pierwszą formą pomocy dla osób, które przeczuwają, że mogą cierpieć na depresję, ale z jakiś powodów wstydzą się iść do specjalisty i podzielić się swoimi wątpliwościami. Telefon zaufania to także dobry początek, aby otrzymać informację, gdzie możemy znaleźć pomoc. Pomoc osoby na infolinii to przede wszystkim wysłuchanie i wsparcie, które mogą pomóc w rozwiązaniu codziennych problemów. Osoby, które wiedzą, że są chore na depresję mogą podczas takiej rozmowy się przełamać i zmobilizować, aby iść do psychologa lub psychoterapeuty. Jeżeli w rodzinie jest chory na depresję, jego rodzina i najbliżsi również mogą korzystać z telefonów zaufania.

2. Pomoc on-line

Osoby chore na depresję, którym łatwiej przychodzi pisanie i komunikowanie się z ludźmi on-line, mogą szukać pomocy w internecie. Pomoc on-line to pierwsza linia wsparcia i możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Z depresją trudno jest poradzić sobie samemu
Z depresją trudno jest poradzić sobie samemu

3. Psychoterapeuta

Bezpośrednia pomoc psychoterapeuty może przynieść bardzo korzystne rezultaty. Chory ma poczucie, że druga osoba go wspiera, słucha go, próbuje wraz z nim rozwiązać najtrudniejsze problemy. Zadaniem psychoterapeuty jest także próba zrozumienia i wyleczenie chorego z depresji. Bardzo dobre rezultaty, według licznych badań, daje terapia poznawczo – behawioralna, która polega wrócić do rzeczywistości i odzyskać równowagę nad własnymi myślami i życiem. Chory na depresję może także skorzystać z poradni psychiatrycznej. Poradnie tego typu mogą wesprzeć chorego w przypadku myśli samobójczych, gdzie może on znaleźć duże wsparcie w grupie osób, które również przeżywają podobne emocje. Grupa wsparcia jest również bardzo cenna w przypadku remisji choroby, gdy typowe objawy depresji nie są obecne aktywne.

4. Oddział dzienny

Osoby cierpiące na depresję mogą również szukać pomocy w oddziale dziennym. Jest on skierowany dla chorych o umiarkowanym nasileniu depresji, u których nie występują myśli samobójcze. Leczenie w oddziale dziennym polega na przychodzeniu do ośrodka od rana do popołudnia. Mogą przez ten czas korzystać z terapii, a po jej skończeniu, wracają do domu. Dużą zaletą leczenie w oddziale dziennym jest możliwość dzielenia się codziennymi problemami i próbie radzenia sobie z nimi.

To musisz wiedzieć:

5. Leczenie w szpitalu

Leczenie w szpitalu skierowane jest dla osób z depresją o ciężkim i bardzo ciężkim przebiegu, z urojeniami, omamami, próbami samobójczymi, myślami samobójczymi i innych objawach, które nie są typowe dla tej choroby. Chory na depresję ma na oddziale szpitalnym stałą pomoc specjalistów i jest pod ciągłą obserwacją. W przypadku pogorszenia lub nagłych ataków choroby, może uzyskać niezbędną pomoc. Podczas pobytu w szpitalu chory przyjmuje leki, uczestniczy w terapii, ma codzienny kontakt z innymi pacjentami i lekarzami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.