Trwa ładowanie...

Czynniki ryzyka nerwicy – osobowość

Oddziaływanie otoczenia na człowieka ma ogromne znaczenie dla kształtowania się osobowości. Przytłaczające usposobienie ma duży wpływ na powstanie nerwic.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

spis treści

1. Jak rozwijają się cechy osobowości?

Dziecko i nastolatek doświadczają życia poprzez obserwowanie otaczającej rzeczywistości. To właśnie stąd czerpane są wzorce zachowań. Rozwój umysłowy i fizyczny kreują osobowość człowieka. Niektóre przyswojone wzorce mogą wywołać skrzywienia lękowe.

Można wyróżnić różne typy osobowści, m.in. osobowość paranoiczną
Można wyróżnić różne typy osobowści, m.in. osobowość paranoiczną

Najbliższe środowisko stanowi główne tło do utrwalania pewnych schematów i typów postępowania. Jeśli dziecko dojrzewa w patologicznej rodzinie, wówczas może pojawić się stres, poczucie niższej wartości. Wszelkie konflikty stanowią główną przyczynę chorób nerwicowych.

W przypadku zaburzeń lękowych możemy również mówić o czynniku genetycznym stanowiącym przede wszystkim predyspozycję. Jednym słowem możemy dziedziczyć skłonność do patologicznych zachowań i cech osobowości.

2. Zaburzenia

Zaburzenia osobowości powstają na tle emocjonalnym. Niewłaściwy rozwój osobowości potęguje utrwalanie się zachowań lękowych. Każdy z nas żyje na tle określonego społeczeństwa. Nie zawsze wzorce przyswojone w dzieciństwie umożliwiają nam pojęcie zasad rządzących życiem społecznym. Dotyczy to nieprawidłowych form reagowania, głównie w sytuacjach stresowych.

3. Typy osobowości

Możemy wyróżnić kilka typów osobowości, które stanowią idealne tło dla nerwic: * osobowość unikająca – osoby posiadające ten typ osobowości charakteryzują się nieumiejętnością radzenia sobie z codziennymi problemami i obowiązkami. Może pojawiać się fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zespół lęku uogólnionego itp.;

Zobacz także:

  • osobowość zależna – często występuje agorafobia, napady paniki i lęk przed brakiem jakiejkolwiek pomocy. Osoba cierpi przez stały niepokój, zmęczenie i zaburzenia snu;
  • osobowość kompulsywna – cechą priorytetową tej osobowości jest perfekcjonizm, pracoholizm, ciągła potrzeba osiągania wyznaczonych celów. Zaburzenia lękowe mają postać natręctw, obsesji i fobii. Osoby z tą osobowością nie lubią mówić o własnych problemach i potrzebach;
  • osobowość paranoiczna – ten typ osobowości przejawia nadmierną czujność i ciągły niepokój. Ostrożności towarzyszy jednocześnie permanentna gotowość do walki. Główną postacią lęku jest lęk uogólniony.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.