Trwa ładowanie...

Czym jest próchnica butelkowa?

 Agnieszka Gotówka
16.05.2019 11:48
Czym jest próchnica butelkowa?
Czym jest próchnica butelkowa? (123rf)

Gdy dziecko ząbkuje, rodzic ze wszystkich sił stara się ulżyć niemowlakowi: stosuje u niego żel na dziąsła, podaje schłodzone gryzaki, a w razie konieczności – leki przeciwbólowe. Później jednak zapomina się o pielęgnacji jamy ustnej dziecka, co może być przyczyną rozwoju próchnicy butelkowej. Gdy na dużej powierzchni zębów dziecka pojawia się próchnica, mówimy o próchnicy butelkowej. Według lekarzy ta groźna choroba dotyka blisko 23 proc. dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Najczęściej nie jest leczona, co może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych. W konsekwencji może dojść do wad zgryzu, bo zęby stałe będą wyrastały w różnych kierunkach. Chory ząbek boli, a do tego wygląda bardzo nieestetycznie (co może być przyczyną problemów z rówieśnikami).

spis treści

1. Przyczyny próchnicy butelkowej

Ilość bakterii w jamie ustnej zwiększa się po posiłku. Te mikroorganizmy odpowiadają za fermentację cukrów znajdujących się w pokarmach do groźnych kwasów, które niszczą szkliwo zębów.

Próchnica butelkowa najczęściej pojawia się u dzieci, które w nocy jedzą z butelki
Próchnica butelkowa najczęściej pojawia się u dzieci, które w nocy jedzą z butelki (123RF)
Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Próchnicy w naturalny sposób zapobiega ślina, jej produkcja w czasie snu znacznie się jednak zmniejsza. Dlaczego ta informacja jest tak ważna? Próchnica butelkowa pojawia się bowiem najczęściej u tych maluchów, które w nocy piją słodzone napoje lub zasypiają z butelką w ustach. Ryzyko choroby wzrasta, gdy dziecko przed snem nie myje zębów.

Ubytki zębów u dzieci pojawiają się najczęściej w czterech górnych zębach, zlokalizowanych w centralnym punkcie szczęki. Z reguły próchnica butelkowa nie obejmuje stanem chorobowym zębów dolnych, gdyż te chronione są językiem przemywającym je śliną.

2. Jak zapobiec pojawieniu się próchnicy butelkowej?

Profilaktyka próchnicy butelkowej jest stosunkowo łatwa:

• nie wolno podawać butelki w celu uspokojenia dziecka;

• nie wolno serwować dziecku nocą słodkich soków lub słodzonej herbaty;

• nie wolno oblizywać łyżeczki, którą później będzie się karmić dziecko;

• nie wolno pozwolić dziecku zasypiać z butelką.

Musisz to wiedzieć

Należy również pamiętać o właściwej pielęgnacji jamy ustnej dziecka – przecieraniu dziąseł nasączonym wodą gazikiem, a w przypadku starszych dzieci – szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty.
Dobrze jest również jak najszybciej oduczyć dziecko picia z butelki. Próchnica butelkowa to nie tylko problem estetyczny. Chore ząbki mogą boleć, a próchnica zębów mlecznych może doprowadzić do poważnych wad zgryzu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze