Trwa ładowanie...

Czym jest zapalenie zatok obocznych nosa?

Avatar placeholder
16.05.2019 13:14
Czym jest zapalenie zatok obocznych nosa?
Czym jest zapalenie zatok obocznych nosa? (123rf)

Zapalenie zatok obocznych nosa nie należy do najprzyjemniejszych schorzeń. Dolegliwości związane z tą chorobą dokuczają najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Odpowiedzialne za zapalenie zatok obocznych nosa są bakterie. Gdzie znajdują się zatoki oboczne nosa? Jakie są objawy ich zapalenia? Czy przy tym schorzeniu można stosować antybiotyk?

spis treści

1. Gdzie zlokalizowane są zatoki oboczne nosa?

Zatoki oboczne nosa inaczej nazywamy zatokami przynosowymi. Zlokalizowane są w twarzoczaszce, w pobliżu jamy nosowej i są ściśle z nią połączone. Z anatomicznego punktu widzenia wyróżniamy 4 parzyste zatoki przynosowe: szczękowe, czołowe, klinowe i sitowe. W zatokach znajduje się naturalny mechanizm obronny – rzęski. Mają one za zadanie przesuwać gromadzącą się w nich wydzielinę do jamy nosowej. Pełnią one również funkcję ochronną przed drobnoustrojami, które chcą się przedostać z gardła lub nosa do zatok. Niestety, nie zawsze im się to udaje.

Nieleczone zapalenie zatok, może doprowadzić do poważnych komplikacji
Nieleczone zapalenie zatok, może doprowadzić do poważnych komplikacji (123RF)

2. Jakie są przyczyny zapalenia zatok?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Kiedy nabłonek rzęskowy zostanie uszkodzony, usuwanie wydzieliny z zatok przestaje być możliwe. Prowadzi to do zalegania śluzu w jamie nosowej, a co za tym idzie, tworzą się doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Istnieją różnorodne czynniki, które sprzyjają zapaleniu zatok. Należą do nich: skrzywiona przegroda nosowa, alergie, suche powietrze, polipy nosowe, powtarzające się infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, palenie papierosów, nieleczone zęby.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

3. Jakie objawy towarzyszą zapaleniu zatok obocznych nosa?

Najczęstszymi objawami przy zapaleniu zatok obocznych nosa są: bóle głowy, wydzielina na tylnej ścianie gardła, niedrożność nosa, ból twarzy, ropna wydzielina w nosie. Niekiedy zapaleniu zatok towarzyszy także ból zębów, ból ucha, kaszel, złe samopoczucie i gorączka.

4. Leczenie przy zapaleniu zatok obocznych nosa

Zapalenia zatok obocznych nosa możemy leczyć zarówno zachowawczo, jak i operacyjnie. Do metod zachowawczych zalicza się antybiotykoterapię, leczenie objawowe w postaci leków obkurczających błonę śluzową nosa, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, sterydowych i inhalacji pary wodnej. Antybiotyk na zatoki podaje się najczęściej przy infekcjach bakteryjnych.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przyniesie żadnej poprawy, wówczas rozważa się operację. Można przeprowadzić drenaż zatoki, zabieg FESS, który polega na udrożnieniu nosa. Stosuje się także balonoplastykę lub płukanie zatok i odsysanie zalegającej w nich wydzieliny.

5. Nieleczone zapalenie zatok

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, które prowadziłyby do wyleczenia zapalenia zatok obocznych nosa, może dojść do wielu groźnych powikłań, takich jak: zapalenie opon mózgowych, ropni mózgu, zakrzepowego zapalenia zatok, a także sepsy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze