Dalekowzroczność - czym jest?
Gdy pacjent dobrze widzi z oddali, ale np. czytanie gazet sprawia mu trudności, gdyż litery są zamazane i niewyraźne, wówczas można podejrzewać, że cierpi na dalekowzroczność. Jest to stosunkowo często diagnozowana wada wzroku, którą można korygować za pomocą odpowiednio dobranych szkieł lub soczewek kontaktowych. Dalekowzroczność (inaczej: nadwzroczność, hyperopia, hipermetropia, oko nadwzroczne) stwierdza się, gdy obraz powstaje poza siatkówką. Uważa się, że występowanie tej wady wzroku jest uwarunkowane genetycznie.
Objawy dalekowzroczności to:
- ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w znacznej odległości,
- zamazany obraz przedmiotów, na które patrzy się z bliska,
- dyskomfort w okolicy oczu oraz ból głowy odczuwany w czasie długotrwałego pisania, czytania oraz pracy przy komputerze,
- pieczenie, napięcie i ból oczu.
1. Kiedy udać się do okulisty?
Do lekarza powinno się zgłosić w chwili, gdy zauważymy wystąpienie problemów ze wzrokiem. Być może zaburzenia związane są z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością, jednak mogą wynikać również z poważniejszych chorób oczu (tj. katarakta, jaskra). Konieczna jest zatem odpowiednia diagnostyka. Proste badanie wzroku powinno dać jasną diagnozę, co pozwoli na podjęcie odpowiedniego leczenia. Im szybciej zaczniemy korygować dalekowzroczność, tym lepiej. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, u których wada wzroku może powodować problemy w szkole i zaburzenia rozwoju.
Stosuje się szkła korygujące („plusy”) lub odpowiednie soczewki kontaktowe. Możliwa jest również laserowa korekcja wzroku.
2. Jak dbać o oczy?
Dalekowzroczności nie można zapobiec, jednak odpowiednia troska o oczy może w znacznym stopniu poprawić komfort życia pacjenta (np. pozwoli uniknąć bólu głowy). Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza. Jeśli zleci on noszenie okularów, należy wybrać się do zaufanego optyka, który dobierze szkła korekcyjne zgodnie ze zleceniem okulisty.
Choroby oczu są częstym powikłaniem nieleczonej cukrzycy. Należy więc zadbać o to, by przestrzegać zaleceń diabetyka, a jakiekolwiek zaburzenia wzroku konsultować ze specjalistą. Zachowuj o odpowiednią dietę, nie pal papierosów i nie pij alkoholu.
Musisz to wiedzieć
Dbaj o higienę oczu – rób przerwy w czasie pracy przy komputerze, czytaj przy odpowiednim świetle. Zaburzenia widzenia są bardzo dotkliwe i powodują wiele problemów, a przy tym znacznie obniżają komfort życia. Wszelkie problemy ze wzrokiem powinny być na bieżąco konsultowane z okulistą, a wady wzroku korygowane za pomocą odpowiednich narzędzi.