Trwa ładowanie...

Dieta dla matek karmiących - co jeść a czego unikać? Odżywianie podczas karmienia piersią

Dieta dla matek karmiących piersią
Dieta dla matek karmiących piersią (123rf)

Wiele mam karmiących piersią zastanawia się, czy konieczna jest dieta przy karmieniu piersią, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. Niektóre z nich uważają, że mogą jeść wszystko, inne znowu jedzą tylko i wyłącznie potrawy gotowane na parze. Jaki powinien być jadłospis dla matki karmiącej? Jak to wygląda w świetle najnowszych badań?

spis treści

1. Czy przy karmieniu konieczna jest dieta?

Podstawowa informacja jest taka, że kobieta karmiąca piersią może jeść w zasadzie wszystko. Dieta kobiet karmiących powinna być bogata w składniki odżywcze i witaminy.

Nie ma czegoś takiego jak np. jadłospis matki karmiącej w pierwszym miesiącu, choć w internecie można napotkać artykuły pt. "czego nie jeść karmiąc piersią - lista", "dieta matki karmiącej noworodka piersią w pierwszym miesiącu", "dieta laktacyjna", "co można jeść karmiąc piersią - tabela". Krótko mówiąc, nie istnieje dieta dla mam karmiących.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

To, że karmiąca matka może jeść wszystko, nie oznacza jednak, że nie musi być ostrożna. Powinna rozsądnie wybierać posiłki, które ma zamiar spożywać.

Jeżeli stosowana jest niewłaściwa dieta dla matki karmiącej, niesie to za sobą spadek sprawności fizycznej i zmniejszenie ilości pokarmu. Jak w każdej diecie, tak i w tej obowiązują ogólne zasady. Należy unikać fast foodów, przekąsek i używek. Co można jeść przy karmieniu piersią?

Podczas karmienia piersią unikajmy produktów wzdymających
Podczas karmienia piersią unikajmy produktów wzdymających (123RF)

2. Dieta matki karmiącej - dlaczego jest ważna?

Dieta mamy karmiącej to tak naprawdę zdrowa dieta, która dostarcza do organizmu matki wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Powinna być dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze.

To dieta, której powinien przestrzegać każdy człowiek, któremu zależy na zdrowiu, w tym również matka karmiąca piersią.

Karmienie piersią - co jeść przy karmieniu piersią? Czego nie wolno jeść karmiąc piersią?

3. Dekalog matki karmiącej noworodka

Co jest najlepsze dla zdrowia matki karmiącej? Prawidłowe mleko mogą wytwarzać kobiety o różnych stanie odżywienia, gdyż w czasie laktacji organizm matki traktuje to jako priorytet. Jeśli jednak nie dostarczymy wszystkich potrzebnych składników, możemy odczuć to na własnym zdrowiu. Co jeść podczas karmienia? Na co zwracać uwagę?

  • właściwie skomponuj jadłospis mamy karmiącej pod kątem zawartości makroskładników; przede wszystkim należy zadbać o podaż białka, aby pokryć straty związane z produkcją pokarmu; zwiększ również podaż tłuszczów (najlepiej, aby były pochodzenia roślinnego), ponieważ są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, korzystne dla ludzkiego organizmu; warto spożywać ryby dwa razy w tygodniu i dodatkowo suplementować się DHA; resztę powinny stanowić węglowodany, np. makarony pełnoziarniste, kasza gryczana lub chleb żytni, warto ograniczyć cukier;
  • zwiększ ilość kalorii w swojej diecie - ile kalorii powinna jeść matka karmiąca? Według najnowszych wytycznych, w pierwszym półroczu karmienia matka powinna zwiększyć kaloryczność o 505 kcal w odniesieniu do tej sprzed ciąży;
  • pamiętaj o dobrym nawodnieniu - woda to składnik mleka, dlatego też w czasie karmienia zwiększa się zapotrzebowanie na płyny, które wynosi około 2,7 l płynów dziennie (warto sięgać po wody nisko lub średnio zmineralizowane, soki i słabą herbatę;
  • warto suplementować również witaminę D, ponieważ wchłanianie tej witaminy przez skórę u matki karmiącej nie jest wystarczające, najnowsze dane sugerują, że matki karmiące piersią powinny przyjmować dziennie 2000 IU;
  • warto zadbać o składniki mineralne oraz witaminy - zapewnianie ich sobie każdego dnia jest bardzo istotnym elementem diety matki karmiącej, szczególnie warto zwrócić uwagę na wapń, jod, żelazo i kwas foliowy;
  • nie stosuj używek - zarówno w ciąży, jak i w czasie laktacji; czynne i bierne palenie bardzo szkodzi dziecku, nikotyna jest substancją, co przenika do mleka matki, a może także powodować zmniejszenie ilości pokarmu lub nawet wygaszenie laktacji; w przypadku alkoholu nie ma dowodów na bezpieczeństwo spożywania jakiegokolwiek trunku alkoholowego;
  • warto zachować umiar z kofeiną - jeśli nie spożywałaś kawy w czasie ciąży, nie powinnaś jej wprowadzać w czasie laktacji w dużych ilościach;
  • w przypadku stosowania alternatywnej diety, powinna być ona dobrze zbilansowana, podobnie jak w przypadku ciąży; szczególną uwagę powinnaś poświęcić podaży jodu, wapnia, żelaza, białka i DHA; jeśli stosujesz dietę bezlaktozową, zwróć uwagę na podaż wapnia;
  • ogranicz żywność wysokoprzetworzoną - unikaj dań z dużą ilością niezdrowych tłuszczów, soli i cukru, ogranicz fast foody, dania instant i słodycze;
  • dokładnie myj warzywa i owoce przy karmieniu piersią.

4. Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej - podstawy żywienia

Karmienie piersią - dieta? Jak już wspomniano, w czasie karmienia piersią nie ma potrzeby stosować żadnej specjalnej diety, konieczny jest jednak dobór posiłków dobrze zbilansowanych. Co jeść karmiąc piersią? Czego nie jeść karmiąc piersią?

4.1. Co jeść podczas karmienia piersią?

Co można jeść, karmiąc piersią noworodka - lista:

  • dużą ilość warzyw i owoców;
  • dużo produktów zawierających pełne ziarna (owies, brązowy ryż oraz płatki i pieczywo pełnoziarniste) - artykuły te są bogate w skrobię - cenne źródło potrzebnej w tym okresie energii.

Jakie owoce można jeść karmiąc piersią? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wszystkie.

Banany a karmienie piersią? Jak najbardziej, zawarty w nich potas z pewnością korzystnie wpłynie na układ nerwowy matki karmiącej.

Papryka a karmienie piersią? Zawarte w niej witaminy z pewnością wpłyną korzystnie na zdrowie matki i dziecka.

Mandarynka a karmienie piersią? Idealnie, witamina C zawarta w tym owoce przyniesie szereg korzyści zdrowotnych dla matki i dziecka.

Zatem jeśli masz wątpliwości, jakie warzywa i owoce może jeść matka karmiąca, możesz być pewna, że możesz spożywać je bez ograniczeń.

Warto spożywać również dużo chudego białka, którego źródłem są:

  • jajka;
  • rośliny strączkowe;
  • kurczak;
  • soczewica;
  • chuda wołowina;
  • ryby.

Dobrze jest również zjadać zdrowe tłuszcze, które znajdziesz w:

  • oliwie;
  • nasionach;
  • awokado;
  • orzechach;
  • tłustych rybach (makrela, łosoś).

Pamiętajmy jednak, że ryby mogą zawierać substancje zanieczyszczające, dlatego nie powinniśmy jeść ich częściej niż 2 razy w tygodniu.

Dieta dla karmiącej mamy piersią? Dieta dla karmiących tak właśnie wygląda.

4.2. Czego nie jeść podczas karmienia piersią?

Czego nie można jeść karmiąc piersią? Czego unikać przy karmieniu piersią? Dobra wiadomość: oprócz ograniczenia spożywania tłustych ryb nie musimy unikać żadnych konkretnych rodzajów żywności podczas karmienia piersią. Dopuszczalna jest nawet kofeina w niewielkich ilościach. Pamiętajmy, że dieta karmiącej matki oficjalnie nie istnieje.

Orzechy a karmienie piersią? Czy można jeść orzechy karmiąc piersią? Jeśli nie jesteśmy uczulone na orzechy ziemne, nie musimy w okresie karmienia unikać potraw, które je zawierają. Zgodnie z najnowszymi badaniami spożywanie orzechów ziemnych podczas karmienia oraz wprowadzanie ich do diety dziecka w pierwszym roku życia ogranicza ryzyko rozwoju alergii.

Karmienie piersią - czego unikać? Produkty zakazane przy karmieniu piersią to alkohol, nikotyna i substancje psychoaktywne - przenikają do mleka matki i mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku.

5. Rozszerzanie diety i produkty, które mogą wywołać alergię

Co może jeść kobieta karmiąca piersią? Czy produkty przyjmowane przez matkę karmiącą mogą nie służyć dziecku? U malutkich dzieci często występują kolki, wzdęcia i kapryśne nastroje, jednak najczęściej wynika to z niedojrzałości układu pokarmowego. Badania wykazują, że odsetek niemowląt z uczuleniem na składniki mleka matki to około 1%.

Zwykle reakcje alergiczne występują wskutek spożycia białka pochodzącego z:

  • krowiego mleka;
  • kukurydzy;
  • soi;
  • jaj.

Ostre jedzenie a karmienie piersią? Potrawy pikantne nie mają wpływu na jakość mleka, podobnie jak warzywa kapustne czy ostre sosy.

Jeśli maluch jest uczulony na składnik znajdujący się w mleku, może to powodować wymioty, wysypki, krew w stolcu lub problemy z wypróżnianiem się. Gdy dochodzi do nadwrażliwości pokarmowej zwykle obserwujemy takie objawy jak: kapryśność, refluks, płacz po karmieniu, gwałtowne wypróżnianie się lub podciąganie kolan do klatki piersiowej.

W przypadku wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty, który może zalecić odstawienie na jakiś czas pewnych produktów i ponowne wprowadzenie ich za jakiś czas, aby zaobserwować różnice w zachowaniu dziecka.

Nabiał a karmienie piersią? W przypadku nietolerancji białka przez dziecko może się okazać konieczna przez jakiś czas dieta bezmleczna dla matki karmiącej, wszystko jednak zależy od zaleceń specjalisty - dietetyka.

6. Witaminy dla matek karmiących

Najważniejsza dla matek karmiących jest witamina D, niezbędna dla zdrowych kości tak Twoich, jak i dziecka. Witamina ta jest pozyskiwana z promieni słonecznych, jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie jest to wystarczające w czasie karmienia piersią, warto stosować jej sumplementy.

Bardzo ważny jest także wapń, jod, kwas foliowy i kwasy DHA.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze