Dieta w chorobie refluksowej – zasady
Dieta przy refluksie żołądkowo-przełykowym obejmuje włączenie do jadłospisu produktów lekkostrawnych oraz wyeliminowanie potraw tłustych i ostro przyprawionych. Ważna jest zmiana diety, jak i sposobu przygotowywania posiłków – powinny być gotowane na parze lub duszone bez dodatku tłuszczu.
1. Dieta na refluks
Osoby cierpiące z powodu dolegliwości typowych dla refluksu żołądkowo-przełykowego powinny często jeść niewielkie objętościowo porcje posiłków (najlepiej co 3-4 godziny), co ograniczy wydzielanie soków żołądkowych. W przypadku kobiet w ciąży te zalecenia są jeszcze bardziej szczegółowe – powinny one zjadać nawet 12 małych posiłków w ciągu dnia (porcjując te 3 podstawowe). Większe porcje są zbyt dużym obciążeniem dla żołądka, ponieważ obniżają napięcie dolnego zwieracza przełyku.
Ostatni posiłek dnia należy zjeść nie później niż 3 godziny przed snem. Po każdym z nich można odpocząć, ale w pozycji półleżącej. Pozycja leżąca po jedzeniu sprzyja bowiem zwrotom treści żołądkowej do przełyku. Ważna jest również pozycja ciała w czasie jedzenia – należy siedzieć z wyprostowanymi plecami, ponieważ pochylanie tułowia do przodu (głowy ku żołądkowi) powoduje nasilenie objawów choroby refluksowej. Osoby otyłe lub z nadwagą powinny zrzucić nadprogramowe kilogramy, a palacze zrezygnować z palenia papierosów.
2. Co jeść przy refluksie?
Zmiana sposobu żywienia jest szczególnie ważna w przypadku kobiet w ciąży, które ze względu na bezpieczeństwo dziecka nie powinny stosować terapii farmakologicznej. Dieta przy refluksie obejmuje włączenie do jadłospisu takich produktów, jak chude wędliny i chudy nabiał (na przykład jogurty, kefiry, twaróg). Podstawą do przygotowania obiadów mogą być: kasza jęczmienna i łuskany biały ryż. Składnikiem posiłków powinny być chude ryby, takie jak sandacz i dorsz.
Warzywa dopuszczalne w diecie na refluks to buraki, ziemniaki, marchew, szpinak i szparagi, z kolei polecane owoce to banany, morele i jabłka obrane ze skóry. Podstawą śniadań mogą być jaja przygotowywane w różnej postaci, m.in. na miękko lub jako lekko ścięta jajecznica. Dania można przyprawiać niezbyt ostrymi ziołami, takimi jak świeża bazylia i oregano, a także cynamon. Osoby z refluksem muszą zrezygnować z czekolady, ale nie oznacza to zupełnego wyeliminowania deserów – mogą jeść galaretki, owocowe musy i budyń. W diecie na refluks nie może zabraknąć ziołowych herbat i niegazowanej wody mineralnej. Posiłki w ramach diety na refluks powinny być gotowane na parze, duszone i pieczone. Należy unikać smażenia na tłuszczu.
3. Produkty niewskazane w refluksie
Aby złagodzić symptomy refluksu żołądkowo-przełykowego, należy wyeliminować z jadłospisu następujące produkty spożywcze:
• tłuste wędliny, mięsa i ryby,
• tłusty nabiał,
• razowe i żytnie pieczywo,
• owoce cytrusowe,
• kawę i mocną herbatę,
• alkohol,
• czekoladę,
• warzywa: pomidory, kapustę, rzodkiewkę, cebulę, ogórki,
• brązowy ryż,
• ostre przyprawy (pieprz, chilli),
• przetwory zawierające ocet (marynowane grzyby),
• dania instant zawierające sodę (zupy i sosy) i dania typu fast food.