Trwa ładowanie...

Refluks jelitowo-przełykowy

Avatar placeholder
13.05.2017 15:29
Refluks jelitowo-przełykowy
Refluks jelitowo-przełykowy

Refluks jelitowo-żołądkowy to zaburzenie czynności przewodu pokarmowego. Polega na cofaniu się soli kwasów żółciowych do żołądka zamiast do jelita cienkiego. Działanie jest niszczące dla śluzówki żołądka. Jakie są przyczyny refluksu jelitowo-żołądkowego? Po jakich objawach możemy stwierdzić, że być może na niego cierpimy? Jak wygląda profesjonalna diagnoza? Jak należy leczyć tego typu refluks?

spis treści

1. Co odpowiada za refluks jelitowo-żołądkowy?

Niestety, nie ma jednej przyczyny, która odpowiada za refluks jelitowo-żołądkowy. Najprawdopodobniej powód jego powstawania tkwi w zaburzeniach pracy nerwów, które dochodzą do dwunastnicy i dróg żółciowych. Problem ten może pojawiać się u osób, u których wycięto pęcherzyk żółciowy. Inną przyczyną może być nadmierna relaksacja odźwiernika, zmiana motoryki odźwiernika lub zmniejszona siła perystaltyki. Kolejną przyczyną refluksu jelitowo-żołądkowego może być rozrost dołeczków żołądkowych, zastój krwi i rozszerzenie naczyń.

Powodem refluksu może być problem związany z nerwami
Powodem refluksu może być problem związany z nerwami (123RF)

2. Jakie są najczęstsze objawy i diagnoza refluksu jelitowo-żołądkowego?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Refluks jelitowo-żołądkowy objawia się najczęściej bardzo silnymi i nieprzyjemnymi bólami nadbrzusza. Mogą mu towarzyszyć wymioty z żółcią. W celu potwierdzenia schorzenia należy wykonać badania radioizotopowe – test Hida. Badanie to polega na przełknięciu posiłku zawierającego znacznik izotopowy. Zabarwia on treść dwunastnicy, która staje się widoczna na zdjęciu radiologicznym. Dzięki temu jest możliwe zaobserwowanie, czy zawartość dwunastnicy cofa się z powrotem do żołądka. Lekarz może również zlecić pomiar żółci w żołądku. Trwa on 24 godziny. W tym celu do żołądka, pod znieczuleniem miejscowym, zostaje włożona przez nos sonda. Jest ona podłączana do niewielkich rozmiarów rejestratora. Urządzenie rejestruje, czy żółć cofa się z dwunastnicy do żołądka poprzez pomiar jej ilości w tym drugim narządzie.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

3. Jak leczyć refluks jelitowo-żołądkowy?

Jeżeli zlecone badania potwierdzą, że pacjent cierpi na refluks jelitowo-żołądkowy, o dalszym leczeniu decyduje gastrolog. Najczęściej stosuje się inhibitor pompy protonowej oraz leki propulsacyjne. Inhibitor zmniejsza wytwarzanie kwasu solnego i podwyższa jednocześnie PH w żołądku. Leki natomiast zwiększają perystaltykę jelit, co ogranicza ryzyko cofania się żółci z dwunastnicy do żołądka.

Musisz to wiedzieć

Podczas leczenia refluksu jelitowo-żołądkowego istotna jest także odpowiednia dieta. Stosuje się w tym przypadku dietę lekkostrawną, jedząc często, ale mniejsze porcję. Dobrze, jeżeli przyjmowanie pokarmów odbywa się o stałych porach dnia. Należy przy tym pamiętać, aby nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych, alkoholu, ostrych przypraw, napojów gazowanych, kawy, herbaty i nie palić papierosów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.