Dolegliwości brzuszkowe u dziecka - jak leczyć?
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego u dzieci zwykle szybko mijają i mogą być leczone w domu. Jeśli problem nie dotyczy niemowlaka, malec nie ma cech odwodnienia i jego stan się nie pogarsza, możesz spróbować poradzić sobie sama.
1. Przeciw biegunce
Nawet u kilkulatka wymaga konsultacji z pediatrą. Jeśli lekarz pozwoli leczyć dziecko w domu, twoim podstawowym zadaniem jest zapobieganie odwodnieniu. Malec powinien pić jak najwięcej czystej wody, słabej herbaty, ale i jogurtów. Te ostatnie zawierają "dobre" bakterie, regulujące pracę układu pokarmowego. Zatem mitem jest, że wszelki produkty mleczne są zakazane. Przeciwwskazanie dotyczy mleka słodkiego i słodzonych produktów nabiałowych.
Byłoby idealnie, gdyby malec spożywał dostępne w aptece specjalne płyny uzupełniające niedobory elektrolitowe. Po każdej luźnej kupce w zależności od wieku trzeba wypić ok. 100-200 ml płynów.
Uwaga! Głodówka jest niewskazana, ale z diety na jakiś czas powinny zniknąć pokarmy ciężkostrawne i surowe, soki, owoce i cukier.
2. Wymioty i płyny
Leki przeciwwymiotne mogą być stosowane tylko na wyraźne polecenie lekarza. Gdy malec obficie wymiotuje, najlepiej nie zmuszać go do jedzenia. Kiedy poczuje się lepiej, na początek warto zaproponować kleik ryżowy, biszkopty, pieczywo z masłem, chude, gotowane mięso, ziemniaki purée, gotowaną marchewkę, albo pieczone jabłko.
Tempo przywracania właściwej diety powinno przede wszystkim zależeć od samopoczucia malucha. Zasady dotyczące pojenia w czasie wymiotów są podobne, jak przy biegunce. Warto jednak pamiętać, że płyny powinny być chłodne i trzeba podawać małymi porcjami (około 5 ml), często, nawet co minutę. Większe ilości mogą nasilać odruch wymiotny.
Uwaga! Płyny są niezwykle ważne również wtedy, gdy malec nie wymiotuje, nie ma biegunki, tylko kłopoty z wypróżnianiem. Zdrowy kilkulatek, który waży 20 kg, powinien każdego dnia wypijać 1,5 litra płynów (wg wzoru opracowanego przez dietetyków: 1 litr na 10 kg ciała + 50 ml na każdy kolejny kilogram) . Kiedy jest bardzo gorąco, jeszcze więcej, gdyż dziecko szybko traci wodę, kiedy się poci.
3. Gdy dokucza zaparcie
Gdy niemowlak nie robi kupki nawet przez kilka dni, ale zarazem nie cierpi z powodu bólu brzuszka i wypróżnienia nie sprawiają mu trudności, nie ma się czym przejmować. Kiedy rodzice obserwują dolegliwości, lepiej sprawę wyjaśnić z pediatrą. Wcześniej warto jednak upewnić się, czy mieszanka mleczna nie jest za gęsta.
Gdy przedszkolak nie robi kupki ponad trzy doby, wypróżnienia są skąpe, bolesne, a bielizna często zabrudzona, zapewne przyczyną jest brak ruchu i niewłaściwa dieta. Czasem maluchy cierpią na tzw. zaparcia nawykowe: nie chcą załatwiać się w określonej sytuacji (np. w przedszkolnej toalecie).
Warzywa i owoce, ciemne pieczywo i produkty z dodatkiem otrąb (np. płatki) to najlepsze źródła błonnika, niezbędnego do regulacji wypróżnień. Jednakże dieta nie może składać się jedynie z produktów bogatych w błonnik, do prawidłowego rozwoju i zaspokojenia wszystkich potrzeb organizmu na makro i mikro elementy potrzebny jest zbilansowany plan żywienia.
Wapń jest niezwykle istotny w prawidłowym rozwoju kości i zębów, dlatego trzeba go zapewnić w jadłospisie. Najlepiej serwować codziennie jogurty i kefir, które dodatkowo usprawnią pracę brzuszka. Uwaga! Banany i słodycze zapierają.
4. Warto pamiętać
Problemy z wypróżnianiem najczęściej zaczynają się przed ekranem telewizora Ruszajmy się razem z dziećmi, uprawiajmy sporty. Im więcej fizycznej aktywności, tym lepiej. Skłony, podskoki, udawanie żabki, skakanka... wszystko to pomaga oswobodzić jelita z zalegającego kału.
Bez konsultacji z lekarzem nie wolno stosować leków przeczyszczających, gdyż mogą jeszcze bardziej "rozleniwić" jelita. Jeśli nie pomaga zmiana trybu życia, czas najwyższy odwiedzić pediatrę. Możliwe, że przepisze dziecku łagodny środek (najczęściej laktulozę) i wyjaśni, jak go bezpiecznie stosować.
Jeśli dziecko nie ma klasycznych zaparć, a "tylko" nadmiar gazów w jelitach (objawiający się wzdęciami, bólem brzucha), zazwyczaj pomaga zdrowa dieta. Szczególnie istotne jest wyeliminowanie cukrów. Jeśli wzdęciu towarzyszy silny ból, można jednorazowo zastosować kropelki dostępne w aptekach bez recepty. Wcześniej jednak warto spróbować łagodnego masażu brzuszka, a także podać ciepłą herbatkę regulującą trawienie.