Trwa ładowanie...

Dziecko prawie zmarło przez grzyby. Jest reakcja GIS-u

 Marta Słupska
10.08.2024 11:11
Dziecko zatruło się muchomorem. Lekarze przeszczepili mu wątrobę
Dziecko zatruło się muchomorem. Lekarze przeszczepili mu wątrobę (Adobe Stock, )

Do Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" trafiło dziecko z objawami zatrucia muchomorem sromotnikowym. Konieczny był u niego przeszczep wątroby. W reakcji na zdarzenie Główny Inspektor Sanitarny apeluje o ostrożność w zbieraniu grzybów i podpowiada, jak robić to prawidłowo.

spis treści

1. Dziecko zjadło trujący grzyb

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o przypadku zatrucia u dziecka muchomorem sromotnikowym. Do zdarzenia doszło pod koniec lipca. Dziecko trafiło do Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Wymagało leczenia w oddziale intensywnej terapii oraz przeszczepienia wątroby.

- Zatrucie tym grzybem, doprowadzając do uszkodzenia wątroby, a następnie niewydolności wielonarządowej, często jest śmiertelne. Jedynym wówczas leczeniem jest przeszczepienie wątroby, jeśli uda się szybko zdiagnozować pacjenta i przygotować do zabiegu. Wiemy, jak trudne jest pozyskiwanie narządów do przeszczepienia. Apelujemy aby być bardzo ostrożnym podczas zbierania grzybów i zawsze upewnić się, że mamy pewność co do ich identyfikacji - zaznaczył prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", którego cytuje strona rządowa.

2. Posiłkuj się wiedzą znawców

Eksperci apelują, by nie zbierać grzybów, co do których nie mamy pewności, czy są jadalne. W ocenie zebranych okazów pomóc pomogą grzyboznawcy, klasyfikatorzy grzybów (zajmują się wyłącznie identyfikacją świeżych okazów), a także atlasy grzybów i specjalne aplikacje na telefon.

Zobacz film: "Jak bezpiecznie zbierać grzyby"

Istnieje także możliwość okazania zbiorów w najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie specjaliści za darmo przejrzą zebrane grzyby.

GIS informuje, że jeśli chodzi o zbieranie grzybów, istotna jest także forma ich przechowywania. Należy je zbierać do przewiewnego koszyka lub łubianki, ponieważ w plastikowej torbie lub wiadrze grzyby bardzo szybko się psują.

3. Jak rozpoznać zatrucie grzybami?

Pierwsze symptomy zatrucia grzybami pojawiają się po kilku lub kilkunastu godzinach od spożycia trujących gatunków. Mogą przypominać niestrawność lub infekcję przewodu pokarmowego i obejmują takie objawy jak: nudności, wymioty, ból brzucha i głowy oraz podwyższoną temperaturę ciała.

"Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są po zjedzeniu muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: czubajka kania, gąska zielona" - czytamy na stronie GIS.

Jedzenia grzybów powinny unikać dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

- Jako pediatrzy przypominamy, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, natomiast spożycie nawet niewielkiej ilości u dziecka może doprowadzić do poważnych konsekwencji, nawet utraty życia. Bądźmy czujni, odpowiedzialni i dbajmy o swoje zdrowie oraz zdrowie naszych bliskich. Dlatego też uważajmy na to, co jemy - zaznacza dr n.med. Marek Migdał, Dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze