Trwa ładowanie...

Eksperci ostrzegają. Suszona wołowina zwiększa ryzyko raka

Avatar placeholder
28.11.2018 18:12
Przetworzone mięso np. suszona wołowina jest rakotwórcza
Przetworzone mięso np. suszona wołowina jest rakotwórcza (wp.tv)

Eksperci od pewnego czasu alarmują o negatywnych skutkach jedzenia przetworzonego mięsa. Popularne przekąski, w tym suszona wołowina, przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Niestety, to nie są jedyne problemy zdrowotne, które wywołują.

Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przetworzone mięso m.in. bekon, suszona wołowina, kiełbasa czy parówki - mogą przyczyniać się do powstawania komórek rakowych. Zdaniem ekspertów zaledwie 50 g takiego mięsa dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka aż o 18 proc.

Suszona wołowina jest lubianą przekąską. Jednak jej jedzenie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlaczego? Przede wszystkim jest bardzo kaloryczna. W jej składzie znajdziemy dużą zawartość m.in. tłuszczów (w tym tłuszczów trans), sodu i soli. Co więcej, według ekspertów jest rakotwórcza.

Wyjątkowo negatywny wpływ może mieć sód. Jego nadmiar w organizmie przyczynia się m.in. do zwiększenia ciśnienia krwi, chorób serca, osteoporozy, a także raka żołądka. Ponadto naukowcy wiążą substancje zawarte w przetworzonym mięsie z zachorowaniem na nowotwór jelita grubego. Inne zaś wskazują, że kobiety, w których diecie są takie produkty są bardziej narażone na rozwój raka piersi.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"
Nowotwór łatwo pomylić ze zwykłą zmianą skórną. Zobacz, jak odróżnić czerniaka
Nowotwór łatwo pomylić ze zwykłą zmianą skórną. Zobacz, jak odróżnić czerniaka [6 zdjęć]

Gdy na zewnątrz robi się cieplej, przyglądamy się ciału z większą uwagą. Warto zwrócić ją także na wszelkie

zobacz galerię

Szacuje się, że ok. 8 mln osób rocznie umiera z powodu nowotworów. W Polsce jest to ok. 110 tys. chorych. Niestety, liczba ta wciąż rośnie. Eksperci wskazują, że w 2025 roku przypadków zachorowań na raka może być aż o 15 proc. więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze